Zo zahraničia

Úroveň rádioaktivity v Černobyle je ABNORMÁLNA: EÚ varuje pred novou jadrovou katastrofou

Napriek pokračujúcej ruskej invázii si obyvatelia ukrajinského mesta Slavutyč v pondelok večer pripomenuli 36. výročie havárie v jadrovej elektrárni Černobyľ.

Ilustračný obrázok k článku Úroveň rádioaktivity v Černobyle je ABNORMÁLNA: EÚ varuje pred novou jadrovou katastrofou
Zdroj: TASR/AP

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v utorok odsúdil niekoľko týždňov trvajúcu okupáciu areálu jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Černobyľ ruskými jednotkami a označil ju za „veľmi, veľmi nebezpečnú“.

Ruské sily ovládali černobyľskú zónu – miesto najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva – viac ako mesiac: od začiatku ruskej invázie na Ukrajine (24. februára) do konca marca, keď sa začali sťahovať z Kyjevskej oblasti, pripomína AFP.

Hrozba katastrofy

„Situácia bola absolútne abnormálna a veľmi, veľmi nebezpečná,“ povedal novinárom Grossi – šéf úradu OSN pre jadrový dozor (MAAE) – počas návštevy tejto oblasti v deň výročia tragédie z roku 1986.

„Úroveň radiácie je, povedal by som, abnormálna,“ uviedol Grossi. „Boli okamihy, keď úrovne stúpali kvôli pohybu ťažkej techniky, ktorú si sem Rusi priviezli, a keď odchádzali,“ do­dal.

Pri príležitosti 36. výročia černobyľskej havárie vydala vyhlásenie aj Európska únia, ktorá v ňom varovala, že ruská invázia na Ukrajinu môže spôsobiť novú jadrovú katastrofu v Európe.

„Protizákonná a neoprávnená agresia Ruska na Ukrajine opäť ohrozuje jadrovú bezpečnosť na našom kontinente. Rusko sa zameralo na ukrajinské atómové zariadenia a obsadilo ich, pričom tieto zariadenia bezohľadne poškodilo. Protiprávna okupácia a prerušenie bežnej prevádzky, ako napríklad zabránenie rotácii personálu, narúšajú bezpečnú a zabezpečenú prevádzku jadrových elektrární na Ukrajine a výrazne zvyšujú riziko havárie,“ uvádza sa v stanovisku exekutívy EÚ.

V rukách Rusov

Ruskí vojaci sa totiž okrem areálu v Černobyle zmocnili aj jadrovej elektrárne Záporoží, ktorá je najväčšou v Európe, a doteraz ju ovládajú.

EÚ vyzvala Moskvu, aby vrátila kontrolu nad okupovanou jadrovou elektrárňou v Záporoží ukrajinským orgánom a zdržala sa akýchkoľvek akcií zameraných na jadrové zariadenia.

Tlačové agentúry v utorok informovali, že nad areálom tejto elektrárne v nízkej výške preleteli dve riadené strely. Následne sa z neďalekého mesta Záporožie ozvali výbuchy. Pri ostreľovaní mesta zahynula najmenej jedna osoba a ďalšia utrpela zranenia. Vznikli aj materiálne škody.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM