V bezpečí nie ste ani vo výťahu! Rúško si neskladajte a radšej sa so susedou nerozprávajte
Vo výťahu je dôležité mať vždy nasadené rúško, aj keď sa v ňom nachádza iba jedna osoba. Po vás môže do výťahu nastúpiť niekto iný a suseda predsa nakaziť nechcete.
Bytové domy sa stali počas pandémie nového koronavírusu jednými z najpravdepodobnejších miest šírenia vírusu. Združenie pre lepšiu správu bytových domov (ZLSBD) preto odporúča obyvateľom bytoviek, aby mali pri presunoch do svojich bytov nasadené rúško.
Radšej sa nerozprávajte
Obmedziť treba tiež kontakt s dotykovými plochami v spoločných priestoroch. Dôležité je tiež zvýšiť frekvenciu upratovania spoločných priestorov a pravidelne vetrať, upozornila výkonná riaditeľka ZLSBD Nina Sovič.
„Ideálne je používať jednorazové rukavice, dvere otvárať pažou ruky (lakťom) a tlačidlá vo výťahu stlačiť napríklad kľúčom. Vo výťahu je dôležité mať vždy nasadené rúško, aj keď sa v ňom nachádza iba jedna osoba, pretože po vás do výťahu môže nastúpiť niekto iný a kvapôčky vírusu, ktoré ste vydýchli, môže vdýchnuť váš sused,“ radí Sovič.
Pri stretnutí viacerých obyvateľov vo výťahu je ideálne nerozprávať sa, pretože práve rozprávanie zvyšuje riziko šírenia vírusu.
Ako dodala, kompetentné orgány majú možnosť zabrániť stretávaniu sa obyvateľov bytových domov na schôdzach vlastníkov. Vlastníci však do istej miery preberajú zodpovednosť za to, aby pri bežnom pohybe v spoločných priestoroch bytového domu neohrozili svojich susedov a ani seba samých.
Ilustračné foto
Prečítajte si aj
- Uznávaný imunológ nemá dobré správy: Kde sa budú RÚŠKA nosiť aj v roku 2022?
- ČO vás ochráni: Rúško, respirátor alebo zdvojenie masiek? Naši odborníci v tom majú JASNO!
- Nosíte po domácky vyrobené látkové rúško? Francúzi presviedčajú, že je neúčinné
- Len rúško nestačí. Francúzi prichádzajú s extrémnym opatrením: Nerozprávajte!