Ilustračný obrázok k článku ČO vás ochráni: Rúško, respirátor alebo zdvojenie masiek? Naši odborníci v tom majú JASNO!
Zdroj: www.pixabay.com

ČO vás ochráni: Rúško, respirátor alebo zdvojenie masiek? Naši odborníci v tom majú JASNO!

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky odporúča všetky typy ochrany tváre, zdôrazňuje však jednu základnú vec. O čo presne ide?

han Správy Zo Slovenska
han Správy Zo Slovenska

ČO vás ochráni: Rúško, respirátor alebo zdvojenie masiek? Naši odborníci v tom majú JASNO!

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky odporúča všetky typy ochrany tváre, zdôrazňuje však jednu základnú vec. O čo presne ide?

Ilustračný obrázok k článku ČO vás ochráni: Rúško, respirátor alebo zdvojenie masiek? Naši odborníci v tom majú JASNO!
Zdroj: www.pixabay.com

Odborníci zdôrazňujú potrebu ich správneho používania a upozorňujú, že ak sú masky nasadené nesprávne a vzduch uniká po ich okrajoch, sú znečistené alebo vyrobené z nekvalitného materiálu, ani dvojitá ochrana nemusí byť efektívna.

Respirátory

Použitie respirátorov FFP2 odporúča ÚVZ v situáciách s vyšším rizikom infekcie, teda v spoločnosti väčšieho počtu ľudí dlhší čas v uzavretom priestore. „FFP2 masky bez výdychového ventilu poskytujú filtráciu vdychovaného aj vydychovaného vzduchu. Používajú sa najmä profesionálnymi skupinami, ktoré prichádzajú do priameho, úzkeho a opakovaného kontaktu s chorými infekčnými osobami. Tieto masky majú však filtračnú životnosť a mali by sa po niekoľkých hodinách vymeniť,“ uviedli odborní pracovníci z Odboru epidemiológie ÚVZ SR.

Výhodou je podľa nich tiež dobrá priliehavosť a dizajn, ktorý používateľa prirodzene navádza nasadiť si masku správne a zbytočne sa jej nedotýkať, čím sa znižuje riziko kontaminácie rúk aj samotného respirátora.

Odborníci ale zdôrazňujú, že ak má respirátor výdychový ventil, musí byť navyše prekrytý chirurgickým rúškom.

Rúška

Naďalej efektívnou ochranou je podľa nich aj látkové či jednorazové rúško, dôležité je však používať ho správne. „Treba mať zakryté ústa aj nosové dierky, nie mať rúško pod bradou alebo pod nosom. Potrebné je ho vymieňať, keď je navlhnuté alebo znečistené a manipulovať ním prostredníctvom gumičiek,“ vysvetlili odborníci.

Nosenie viacerých rúšok naraz môže mať podľa odborníkov za výsledok účinnejšiu filtráciu častíc a teda väčšiu ochranu pred šírením nového koronavírusu. Napriek tomu upozorňujú, že zdvojené nosenie tzv. chirurgických rúšok môže ich účinnosť znižovať. „Zdvojenie masiek môže zvýšiť odpor pri dýchaní a nechtiac viesť k tomu, že cez medzery bude unikať ešte viac nefiltrovaného vzduchu,“ vysvetlili.

„Hlavnou úlohou rúšok je však zachytávať kvapôčky s vírusom a tým zabrániť šíreniu nákazy z infikovanej osoby na ostatných. Nedá sa preto vylúčiť riziko, že zdvojené rúška nemusia dostatočne dobre spĺňať ich primárnu funkciu,“ uvádza ÚVZ na sociálnej sieti.

Pozor na toto!

ÚVZ tiež pripomína, že koronavírus môže do tela prenikať aj sliznicou oka, čiže sa nemožno spoliehať na ochranu iba pomocou zdvojeného rúška. Zároveň zdôrazňuje, že bez ohľadu na to, ktorý typ ochrany tváre ľudia používajú, je dôležité, aby naďalej dodržiavali aj ostatné zásady a rešpektovali platné protiepidemické opatrenia.

Odporúčanie na záver

„Ak sa chcete lepšie chrániť, v prvom rade sa zamerajte na dodržiavanie odstupu od iných ľudí a v spoločnosti mimo vašej domácnosti trávte iba nevyhnutné minimum času. Často pritom nárazovo vetrajte. Ak nemáte respirátor, noste kvalitné jednorazové či bavlnené rúško s dvomi či tromi vrstvami látky, ktoré dobre prilieha na pokožku vašej tváre a pohodlne prekrýva vaše ústa aj nos,“ zakončili.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE O NOSENÍ RESPIRÁTOROV ❓ Má stále význam nosiť bavlnené či jednorazové rúška? Dokážu ma...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Sunday, February 7, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín