ELA Zo zahraničia

V Chorvátsku sa šíri SMRTEĽNÁ choroba, hlásia MŔTVYCH: Rizikom je VODA

Chorvátsko je v pozore. V krajine sa začala šíriť mimoriadne nebezpečná choroba. Úrady už potvrdili viacero obetí.

Ilustračný obrázok k článku V Chorvátsku sa šíri SMRTEĽNÁ choroba, hlásia MŔTVYCH: Rizikom je VODA
Zdroj: TASR/AP

Potom, čo lekári zistili, že majú pacientov nakazených legionárskou chorobou, začalo okamžite vyšetrovanie, odkiaľ infekcia prišla. Baktérie, ktoré ju spôsobujú, sa totiž môžu šíriť buď z klimatizácie, alebo z vody.

Vo vodovodnom potrubí

„Okamžite sme zalarmovali chorvátsky ústav verejného zdravia, ktorý vykonal všetky rozbory,“ uviedol pre web Jutarnji.hr asistent riaditeľa pre kvalitu vody Milivoj Novak.

Šesť pacientov sa v utorok nakazilo v záhrebskej nemocnici tzv. „legionárskou chorobou“. Baktériu legionella, ktorá chorobu spôsobuje, našli vyšetrovatelia v nemocničnom vodovodnom potrubí. Už traja pacienti chorobe podľahli.

Legionárska choroba je závažná forma zápalu pľúc. Medzi jej príznaky patrí vysoká teplota, kašeľ, dýchavičnosť a bolesti na hrudi, môže sa ale tiež objaviť zmätenosť, únava, strata chuti do jedla a problémy so žalúdkom a črevami. Liečba prebieha pomocou antibiotík, ktoré sa pri ťažkých stavoch podávajú vnútrožilovo.

Čo sú legionely?

„Išlo o ľudí, ktorí mali k infekcii baktérií legionella pridružené aj ďalšie závažné choroby. Rovnaká situácia je aj u ostatných pacientov, ktorí infekciou trpia,“ citoval zástupca Univerzitného nemocničného centra v Záhrebe portál Danas.hr.

Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR, legionely sú baktérie, ktoré sú všeobecne rozšírené vo vodných ekosystémoch v prírode.

„V umelom prostredí sa môžu tieto baktérie rozmnožovať hlavne pri nesprávnej údržbe vodovodných rozvodných systémov, a teda môžu predstavovať zdravotný problém. Dnes je popísaných približne 61 rôznych druhov baktérií rodu Legionella. Z toho pri najmenej 26 druhoch sa zaznamenali kmene infikujúce ľudí. Najrizikovejšia je Legionella pneumophila,“ informuje na svojom webe úrad.

Baktérie rodu Legionella predstavujú zdravotné riziko najmä u starších osôb a osôb s oslabenou imunitou, u ktorých môže vyvolať ochorenie nazývané legionelóza. Väčšina zdravých ľudí s dostatočnou imunitou na to neochorie.

Legionelóza sa šíri vdýchnutím vodných aerosólov (mikroskopických kvapôčok vody) infikovaných touto baktériou.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM