ELA Správy Zo zahraničia

Vydesení ľudia! V Chorvátsku videli VEĽRYBU: NEPRIBLIŽUJTE sa k nej, varujú odborníci

Fascinujúca na fotografii, no natrafiť na obrovského morského živočícha na dovolenke v Chorvátsku dokáže vydesiť. V Mljetskom kanáli na úrovni pobrežia medzi Poljačom a Trstenikom bola spozorovaná veľryba.

Ilustračný obrázok k článku Vydesení ľudia! V Chorvátsku videli VEĽRYBU: NEPRIBLIŽUJTE sa k nej, varujú odborníci
Zdroj: TASR

Výskyt veľrýb pri chorvátskych brehoch Jadranu je vzácny, no nie úplne výnimočný. Tieto majestátne morské živočíchy sa v Chorvátsku objavili aj vlani, kedy boli pozorované v blízkosti ostrova Korčula, informoval Blue World Institute.

Teraz sa obrovské zviera malo pohybovať neďaleko brehov južnej Dalmácie.

„V pondelok 10. júna 2024 sme dostali viacero hlásení, že v Mljetskom kanáli medzi Polcom a Trstenikom bola videná veľryba. Aktuálne nemáme viac informácií,“ informoval národný park na Facebooku. Ochranári zároveň žiadajú ľudí, aby sa k živočíchovi v žiadnom prípade nepribližovali.

Ak sa veľryba objaví vo vodách, ktoré nie sú jej domovom, ide o zlé znamenie, pretože je veľká šanca, že ak takto zablúdia, nakoniec zahynú. Bežne sa totiž pohybujú v hĺbke okolo 1000 metrov a v Jadrane im hrozí uviaznutie.

Ilustračné foto

Čo je potrebné vedieť k letným dovolenkám?

U ponedjeljak, 10. lipnja 2024. zaprimili smo nekoliko dojava da je u Mljetskom kanalu između Polača i Trstenika viđen...

Posted by Mljet National Park on Monday, June 10, 2024
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM