V deň pohrebu pápeža Františka bude na Slovensku štátny smútok: Čo to znamená v PRAXI?
V sobotu 26. apríla, teda v deň pohrebu pápeža Františka, bude na Slovensku štátny smútok. Rozhodla o tom dnes s pripomienkou vláda. Štátny smútok mal podľa návrhu trvať od 08:00 do 20:00.

„Výnimočná návšteva pápeža Františka na Slovensku v roku 2021 zanechala posolstvo, ktoré malo značný vplyv na verejný život celej spoločnosti. Vyhlásenie štátneho smútku je prejavom veľkej úcty k tejto významnej osobnosti a prispeje k dôstojnému vykonaniu pietnej spomienky na Slovensku,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie vláda.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní vlády spresnil, že štátny smútok bude napokon trvať od 08:00 do 18:00. Ako informoval, v súvislosti so štátnym smútkom budú zrealizované všetky opatrenia a zákazy, ktoré predpokladá slovenská právna legislatíva.
Počas štátneho smútku sa prijímajú viaceré opatrenia: Štátne vlajky sú spustené na pol žrde ako znak úcty a smútku. Rovnaký postup sa odporúča aj pre ďalšie vlajky, ktoré môžu byť súčasťou výzdoby – napríklad vlajky miest, obcí, samosprávnych krajov či škôl. Na verejných podujatiach je možné uctiť si obete minútou ticha. Zároveň platí zákaz prevádzkovania hazardných hier. Televízne vysielanie sa prispôsobuje situácii – zábavné programy sú nahrádzané vhodnejším obsahom, zábavné relácie sa nevysielajú. Športové podujatia sa nesú v dôstojnej atmosfére: po úvodnej štátnej hymne si športovci uctia pamiatku obetí minútou ticha a na rukávoch nosia čierne pásky.
Premiér ďalej priblížil, že prezident Peter Pellegrini potvrdil účasť na pohrebe pápeža Františka. „Rokovali sme aj o účasti člena vlády SR. Predpokladám, že vládu SR v delegácii bude zastupovať minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD), pokiaľ nedôjde k inej dohode medzi členmi vlády,“ doplnil Fico.
Pohreb zosnulého pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok 21. apríla vo veku 88 rokov na následky mŕtvice, sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10:00 na námestí pred Bazilikou svätého Petra vo Vatikáne.
Štátny smútok bol na Slovensku doteraz vyhlásený desaťkrát, naposledy v polovici novembra v roku 2019. Pripomínal obete tragickej dopravnej nehody pri Nitre pri ktorej bolo 12 obetí, z nich štyri maloleté deti.
Ilustračné foto