Zo zahraničia

V Juhoafrickej republike objavili nový variant koronavírusu: Toto vedcov ZNEPOKOJUJE!

Vedci v Juhoafrickej republike (JAR) detegovali nový variant koronavírusu, ktorý je znepokojujúci svojím vysokým počtom mutácií.

Ilustračný obrázok k článku V Juhoafrickej republike objavili nový variant koronavírusu: Toto vedcov ZNEPOKOJUJE!
Zdroj: Unsplash.com

Frekvencia výskytu tohto variantu však zatiaľ nie je vysoká, informovali v noci na utorok agentúry AFP a Bloomberg.

Nový koronavírusový variant známy pod označením C.1.2. prvýkrát detegovali v JAR v máji a odvtedy sa rozšíril do väčšiny provincií krajiny, ako aj do niekoľkých ďalších krajín sveta vrátane Švajčiarska či Portugalska, uvádza Bloomberg.

Tento koronavírusový variant sa vyvinul z variantu C.1., ktorý v Juhoafrickej republike dominoval vlani počas prvej vlny pandémie. Variant C.1.2. je od pôvodného variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát detegovali vlani v Číne, vzdialený o 44 až 59 mutácií.

Je odolný

Podľa vedcov má navyše „táto vetva vírusu znepokojujúcu zostavu mutácií“. Obsahuje totiž aj mutácie, ktoré sú spájané s vysokou infekčnosťou a odolnosťou voči protilátkam, avšak vedci zatiaľ nemajú dostatok údajov o tom, aby mohli určiť, ako je veľmi nákazlivý a odolný voči vakcinácii, uvádza agentúra Reuters.

Tento variant sa však zatiaľ nevyskytuje v takej miere, aby mohol byť klasifikovaný ako „variant záujmu“ alebo „znepokojujúci variant“, akými sú napríklad nákazlivejšie varianty delta (odhalený po prvý raz v Indii) a beta, ktorý sa objavil minulý rok v JAR.

Juhoafrická republika je jednou z krajín Afriky, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac. Celkovo tam od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 2,7 milióna prípadov nákazy a približne 81 830 úmrtí. V JAR v súčasnosti rovnako ako v mnohých ďalších krajinách dominuje nákazlivejší variant delta, ktorý vytlačil pôvodný miestny variant beta.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM