Krimi

Väzobné stíhanie Haščáka je nezákonné a neopodstatnené, tvrdia jeho advokáti

Advokáti upozorňujú na tri argumenty voči väzbe.

Ilustračný obrázok k článku Väzobné stíhanie Haščáka je nezákonné a neopodstatnené, tvrdia jeho advokáti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Väzobné stíhanie spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka je nezákonné a neopodstatnené. Uviedli to jeho právni zástupcovia Martin Škubla a Lukáš Trojan. Trestné stíhanie hodnotí Trojan ako účelový pokus o kriminalizáciu štandardných obchodných vzťahov.

Bezdôvodná väzba?

Advokáti upozorňujú na tri argumenty voči väzbe. Tvrdia, že dochádza k zneužívaniu inštitútov trestného konania. „Účelové vylákanie Jaroslava Haščáka na výsluch v nesúvisiacej trestnej veci, jeho následné zadržanie a realizácia prehliadky priestorov spoločnosti Penta s nasadením Lynx Commanda boli absolútne neprimerané,“ konštatujú právni zástupcovia. Dopĺňajú, že Jaroslav Haščák je v kolúznej väzbe bezdôvodne.

Poukazujú tiež na to, že prípad prokurátora Dušana Kovačíka nemá s prípadom a väzbou Jaroslava Haščáka žiadnu súvislosť. Súd podľa nich umelo prepojil tieto prípady, pričom nepoukázal na žiadny dôkaz, ktorý by vysvetlil prienik káuz.

Obvinený z korupcie

Údajné ovplyvňovanie svedkov prostredníctvom médií označujú za bizarné zdôvodnenie zo strany súdu. „Vplyv Jaroslava Haščáka a skupiny Penta na to, akým spôsobom slovenské médiá interpretujú kauzu Gorila, bol preukázateľne zanedbateľný, keďže drvivá väčšina mediálnych výstupov k tejto kauze bola pre Jaroslav Haščáka negatívna,“ tvrdia advokáti.

Dodávajú, že uplatňovanie slobody prejavu nemôže byť dôvodom väzby.

Jaroslava Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmieta a mieni sa brániť.

Polícia vzniesla obvinenia, ktoré majú súvisieť s kauzou Gorila, celkovo voči trom osobám. Jaroslava Haščáka Špecializovaný trestný súd v Pezinku zobral do väzby. V najbližšom období bude o sťažnosti rozhodovať Najvyšší súd SR.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR

Najčítanejšie