Eva Mikulová Magazín Cestovanie

Vianočný Štetín prekvapil, filharmónia je v tvare ľadovej kryhy, FOTO

Poľské mesto Štetín leží neďaleko Baltického mora a Vianočné trhy v ňom trvajú od 6. do 22. decembra. Sú menej honosné, ale milé a sympatické.

Ilustračný obrázok k článku Vianočný Štetín prekvapil, filharmónia je v tvare ľadovej kryhy, FOTO
18
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Štetín je so 410-tisícmi obyvateľmi siedme najväčšie mesto v Poľsku a je v blízkosti Baltickéjho mora na severozápade krajiny. I keď neleží priamo pri mori, je tu vďaka širokej delte Odry jeden z najväčších morských prístavov.

Štetínske bulváry

I keď väčšina cestovateľov navštevuje Štetín v lete, nás zlákalo spoznať toto mesto práve v adventnom čase a zistiť, ako si Štetínčania užívajú predvianočný čas. Z Košíc sa tu dostanete jednoducho. Letecky s jedným prestupom vo Varšave a už ste tam.

Počasie nás tiež prekvapilo, napriek polohe pri severe bolo v polovici decembra niekoľko stupňov nad nulou a po snehu nebolo ani stopy.

Na Štetín sme sa pripravili a všeličo sme si o ňom prečítali. Je to určite zaujímavé mesto, ale nie až také pekné ako napríklad Gdaňsk. Chýba mu typické historické centrum. Počas 2. svetovej vojny bolo totiž zbombardované a mnoho krásnych starých budov bolo zničených. Na ich mieste vyrástli nové.

Ale, samozrejme, i tu nájdete niektoré historické skvosty. Určite navštívte Zámok Pomoranských kniežat. Nie je v ňom síce expozícia nábytku, ale i tak stojí za návštevu. Úžasné je národné múzeum aj budova Akadémie morskej.

Zvlášť sa nám páčili Štetínske bulváry pri rieke Odre. V zime sú síce trochu pusté, ale v lete tu musí byť úžasná rušná atmosféra, plná kaviarničiek a reštaurácií.

A keď chcete vidieť Štetín z výšky, navštívte kaviareň Cafe 22 na 22 poschodí, z ktorej uvidíte i typické lúčovité ulice Štetína, ktoré pripomínajú centrum Paríža.

Na trhoch

Ak čakáte vyzdobené a vyčačkané vianočné trhy ako napríklad v Budapešti, Viedni alebo i na Slovensku, budete sklamaní. Vianočné trhy sú oveľa skromnejšie. V podstate sú len na dvoch uliciach v meste a trvajú od 6. do 22. decembra.

To však neznamená, že nie sú príjemné. Možno práve ich „minimalizmus“ robí tu zvláštnu sympatickú atmosféru. Na trhoch nájdete typický sortiment. Špeciality poľskej kuchyne, hand made výrobky, varené víno a medovinu a množstvo ľudí.

Hneď vedľa trhov naďabíte na impozantnú budovu filharmónie, ktorá je v tvare ľadových krýh a práve v zime pôsobí veľmi „chick“ a v tomto období je ako budova z ľadového kráľovstva. V roku 2015 získala európsku cenu architektov.

A na záver sme ešte navštívili najstaršie funkčné kino na svete – kino Pionier, ktoré funguje od roku 1907. Žiaľ, v čase našej návštevy bolo zatvorené. Žeby to bolo znamenie, aby sme Štetín navštívili v lete, kedy v ňom zakvitnú a zazelenajú sa parky?

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie