Ilustračný obrázok k článku VÍCHRICA strháva strechy, stoja vlaky: Kde UDRIE rýchlosťou až 180 kilometrov za hodinu?
14
Galéria

VÍCHRICA strháva strechy, stoja vlaky: Kde UDRIE rýchlosťou až 180 kilometrov za hodinu?

Vetrisko okupuje celé Slovensko. Najvyšší stupeň výstrahy pred silným vetrom už platí aj vo viacerých okresoch na západnom Slovensku. Výstrahy sú po celej krajine.

Aktualizované han Rôzne
Aktualizované han Rôzne

VÍCHRICA strháva strechy, stoja vlaky: Kde UDRIE rýchlosťou až 180 kilometrov za hodinu?

Vetrisko okupuje celé Slovensko. Najvyšší stupeň výstrahy pred silným vetrom už platí aj vo viacerých okresoch na západnom Slovensku. Výstrahy sú po celej krajine.

Ilustračný obrázok k článku VÍCHRICA strháva strechy, stoja vlaky: Kde UDRIE rýchlosťou až 180 kilometrov za hodinu?
14
Galéria

V Pezinku, Nitre, Hlohovci, Piešťanoch a Trnave môže vietor dosiahnuť nárazovo rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu. Výstraha tretieho stupňa platí predbežne do 18.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa meteorológov v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Pre silný vietor platia v nedeľu aj ďalšie výstrahy. Výstraha druhého stupňa je vydaná pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky a Prešovský kraj. V Košickom a Žilinskom kraji platí výstraha prvého stupňa.

Pozor na horách

Meteorológovia zároveň naďalej upozorňujú na silný vietor na horách. V Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji platí výstraha tretieho stupňa. V danej oblasti môže vietor v polohách nad 1700 metrov nad morom dosiahnuť nárazovo rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ varuje SHMÚ. Prvý stupeň výstrahy pred vetrom vo vyšších polohách platí v Bratislavskom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Napadne aj sneh

Pretrvávajú aj výstrahy pred snežením v Žilinskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Prešovskom a Košickom kraji, kde miestami môže napadnúť od 10 do 40 centimetrov snehu. Naďalej tiež platia výstrahy pred tvorbou snehových závejov a jazykov. SHMÚ vydal výstrahu druhého stupňa v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji.

Pravdepodobnosť spôsobenia škôd nadpriemernou tvorbou snehových závejov a jazykov je tu totiž vysoká. Prvý stupeň výstrah platí v Trenčianskom a Košickom kraji.

Búrlivý vietor

Na niekoľkých meteorologických staniciach zaznamenal aj búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť vetra dosiahla aspoň 62 kilometrov za hodinu. Ide o lokality Bratislava – letisko, Slovenský Grob, Trenčín, Jaslovské Bohunice, Poprad a Gánovce. „V Nitre sme zaznamenali až víchricu (priemerná rýchlosť 75 kilometrov za hodinu),“ podotkli z ústavu.

Vietor už lokálne spôsobil aj škody, najmä spadnuté stromy. Meteorológovia preto vyzývajú ľudí na opatrnosť. Odporúčajú im, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku.

Zároveň najmä na Orave, Liptove, Spiši a v okolí Nízkych Tatier stále sneží, čo pri silnom vetre vytvára záveje a výrazne tak komplikuje dopravu. „Situácia bude pretrvávať približne do večera, keď začne vietor postupne slabnúť a začnú ustávať aj zrážky,“ predpovedajú meteorológovia.

Témy, ktoré sú aktuálne na PRETRASE

Problém majú aj vlaky

Mimoriadne silný vietor ovplyvňuje na Slovensku aj vlakovú dopravu. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) momentálne hlási prerušenú vlakovú dopravu medzi Kútmi a českým Lanžhotom. Dôvodom je spadnutý strom na trati a porucha trolejového vedenia.

Pre túto udalosť bol osobný vlak 2478 na trase medzi Kútmi a Skalicou nahradený náhradnou autobusovou dopravou. Vlak EuroCity 130 na trase Budapešť-Teraspol je odrieknutý v úseku Kúty – Břeclav. „Cestujúci smer Brno, Praha a ďalej môžu využiť REX vlaky na Viedeň. Z Viedne použiť diaľkové vlaky smer Břeclav cez Hohenau. Podobne to platí zo smeru Praha, Brno,“ informuje ZSSK.

Meteorológovia varujú v nedeľu pred mimoriadne silným vetrom na celom území Slovenska. Odporúčajú ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku. Na silný nárazový vietor na cestách upozornila aj Slovenská správa ciest (SSC). Polícia vodičov vyzýva, aby pre nepriaznivé počasie zvýšili svoju opatrnosť a pozornosť.


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Víchrica Nadia pácha škody aj na Slovensku
14
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín