ELA Zo Slovenska

VIDEO: Návštevy cintorínov sú v plnom prúde. Dušičky si tento rok nenechali ujsť viacerí

Na Sviatok všetkých svätých nadväzuje Pamiatka zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Kým vlani bol zákaz vychádza a núdzový stav, tento rok si mnohí nenechali návštevu cintorínov ujsť.

Zdroj: Dnes24.sk

Návštevy cintorínov sú podľa polície „v plnom prúde“. Ako na sociálnej sieti v sobotu uviedla polícia, dohliada na bezpečnosť, plynulosť cestnej premávky a verejný poriadok na cintorínoch.

Občanov vyzýva, aby jazdili zodpovedne. Dôležité je vyhýbať sa davom, čo podľa nej pomáha nestať sa obeťou krádeže ani ochorenia COVID-19. Polícia tiež pripomenula význam nosenia reflexných prvkov.

Po roku pauzy

Náš menší prieskum naprieč regiónmi ale potvrdil, že ľudia predsa len nesedia doma. „Vlani sme nikam nešli. Tento rok sme si povedali, že už doma nebudeme sedieť a prišli sme hlavne dať do poriadku hroby rodičov,“ priznala pani Mária, ktorá prišla do Michaloviec z Lučenca. A zastávkou na nocľah je jej setra s rodinou.

„My sme sa očkovali, deti majú prázdniny. Vlani sme žili celé sviatky v "bublinke“ a tento rok sme už chceli byť s rodinou," argumentoval Miro z Bratislavy, ktorý sa vybral do rodnej Revúcej.

„My sme tiež prišli na hroby rodičov a súrodencov. Pred rokom sa nedalo, teraz nie je dôvod opäť čakať. Nikto neporiadok za nás neuprace a áno, do Košíc sme prišli k rodine, kde aj prespíme,“ hovorí Jana, ktorá žije v hlavnom meste.

Prosím, necestujte

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v dnešnej relácii V politike na TA3 apeloval na ľudí, aby necestovali počas Dušičiek. I keď podľa jeho slov, tí ktorí chceli vycestovať, už cestujú. Majú sa však čo najskôr vrátiť.

Premiér prirovnal zodpovednosť k opatreniam proti covidu-19 k červenej na semafore. „Takisto, ani do každej domácnosti nemôžeme dať policajta. To sa nedá, nedá sa to zaplatiť. Musíme sa spoľahnúť na zodpovednosť.“

„Prosím, necestujte. Prepáčte, že otravujem… ale nedá mi, keď vidím, ako prudko sa nám zhoršuje situácia. Počtom pozitívnych už dobiehame Rumunsko a čoskoro Lotyšsko … dve krajiny, ktorým už skolabovali nemocnice. Viem, že navštíviť zosnulých a rodiny je naša pekná tradícia, ale rozbehnúť sa v tieto dni po Slovensku nám všetkým určite nepomôže. Ak chcete svojím dielom pomôcť sestričkám a lekárom na covid oddeleniach, veľmi im pomôžete tým, že návštevy hrobov si odložíte na neskôr, keď to bude bezpečné,“ napísal pred víkendom výzvu na sociálnej sieti Igor Matovič.

Na ľudí apelujú aj hygienici. Najmä tí z najtmavších až čiernych okresov.

Epidemiologická situácia napríklad v okrese Svidník sa v súvislosti s ochorením COVID-19 nezlepšuje. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Svidníku preto apeluje na ľudí, aby nielen počas dušičkových sviatkov dodržiavali protiepidemické opatrenia.

Prosia všetkých, aby návštevu cintorínov odložili na neskorší čas, keď tam bude menej ľudí. „Ak sa predsa len rozhodnú pre návštevu cintorína tento víkend, odporúčame, aby tam cestovali autom, aby si prekryli horné dýchacie cesty, aby dodržiavali odstupy. Neodporúčame rodinné stretnutia a návštevy,“ zdôraznila pre TASR regionálna hygienička Helena Hrebeňaková.

A ako vyzerá atmosféra v okolí cintorínov a po zapálení sviečok? Pozrite si v našom videu a v galérii.

Slovenské cintoríny počas Dušičiek
27
Galéria
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM