Zlatica Gregorová Magazín Ona

VIDEO S NÁVODOM: Vyrobte si s nami originálne ochranné rúška na tvár!

Nákazlivé ochorenie COVID-19 nanešťastie zasiahlo aj našu krajinu. Obyvatelia Slovenska využívajú každú možnosť, ako sa pred ním chrániť.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO S NÁVODOM: Vyrobte si s nami originálne ochranné rúška na tvár!
Zdroj: TASR
Zdroj: YouTube.com

Keďže originálne rúška dnes v lekárňach sotva zoženiete, je nutné pomôcť si, ako sa dá. Kto je aspoň trošku zručný, rúško si vyrobí raz-dva. Vyskúšajte naše tri typy.

Rúško podľa strihu

  • Budeme potrebovať: ľubovoľné kusy čo najhustejšie tkanej látky, vnútorná látka -podšívka, hrubší vlizelín, gumičky, špendlíky, pravítko, krajčírsku kriedu alebo ceruzku, výkres na šablónu

V prvom kroku si vyrobíme šablónu z výkresu. Tá nám bude slúžiť na vystrihovanie. Na výkres si nakreslíme vzor rúška s rozmermi 7 × 12,5 cm. Postupujeme tak presne podľa priloženého videa kanála HandyMum Lin TV.

Strihy

Ak sme si šablónu vystrihli, priložíme ju na vnútornú látku. Obkreslíme a po stranách pridáme pribl. 1cm od okraja. Na najužšej strane rúška (na koncoch, kde pôjde gumička) pridáme pribl. 2 cm kvôli zošívaniu. Takto vystrihneme rúško z dvoch rôznych kusov látky. Vzniknú nám štyri samostatné kusy- 2 vnútorné a 2 vonkajšie časti rúška.

Podobne si šablónu obkreslíme na vlizelín, pričom čiary vedieme tesne popri šablóne bez pridávania centimetrov a vystrihneme. Jemne ho zažehlíme z lícnej strany. Oba kusy látky v strede spojíme a zošijeme tak, ako to vidíme v priloženom videu. Zošijeme si aj obe časti podšívky a prišijeme k rúšku. Potom si naše dielo prevrátime na opačnú stranu.

Dielo je hotové!

Zostáva nám urobiť tunel na gumičku (šnúrku). Jeden koniec rúška zahneme asi 0,5 cm dovnútra a prešijeme. To isté urobíme na druhom konci. Do tunelov vtiahneme gumičku alebo šnúrku na zaväzovanie. Zauzlíme. Rúško máme hotové.

Ponúkame vám aj ďalšie dva typy ochranných rúšok na tvár. Vyrobíte si ich jednoducho a rýchlo.

Ochranné rúško z trička

  • Budeme potrebovať: staré tričko, kriedu, nožnice

Zoberieme si tričko, ktoré chceme využiť na ochranné rúško. Rozprestrieme si ho na stôl a vezeme si krajčírsku kriedu alebo ceruzku. Vyberieme si, ktorú časť trička chceme použiť. V priloženom videu ovidofficial je použitá vrchná časť s nápisom.

Krajčírskou kriedou si nakreslíme na tričko čiary, vedúce cez celý vrchný diel vodorovne aj cez rukávy, aby sme získali čo najdlhší pruh látky. Naznačíme si výkroje, ktoré budú slúžiť na zaväzovanie rúška. Látku podľa vyznačených čiar vystrihneme. Vzniknuté rúško je hotové.

Rúško z látky

  • Budeme potrebovať: látku v tvare obdĺžnika s rozmermi 15 × 24 cm, špendlíky, ihla, niť, gumička, nožnice, meter

Pripravený obdĺžnik z látky si v hornej aj dolnej časti zahneme dvakrát a prešijeme na šijacom stroji alebo ručne. Potom si budúce rúško chytíme do ruky a podľa videa si ho v strede nariasime. Vzniknú nám dva záhyby, ktoré si vodorovne prešijeme. Ak šijeme ručne, konce rúška viackrát nastrihneme, aby látka neťahala.

Ďalej si preložíme jeden koniec rúška na jeho kratšej strane a prešijeme ho, aby nám vznikol tunel na navlečenie gumičky. Vždy je dobré skontrolovať si strany rúška, aby nám dobre sedeli. Postup zopakujeme aj na opačnej strane rúška. Vzniknú nám tak dva tunely. Do nich ešte navlečieme gumičky, zauzlíme a rúško je hotové.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé informácie a aktuálne správy z celého Slovenska si môžete zabezpečiť sledovaním Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie