Monika Hanigovská Lifestyle

Viete čítať značky a symboly na plastových obaloch? Už vám neunikne nič dôležité

Plasty sa stali súčasťou nášho života. Čítame však na nich symboly a značky a používame ich správne?

Ilustračný obrázok k článku Viete čítať značky a symboly na plastových obaloch? Už vám neunikne nič dôležité
Zdroj: pixabay.com

Stretávame sa s nimi často. Reč je o plastových obaloch a výrobkoch, ktoré majú vyobrazené značky a symboly. Poznáme však ich význam? Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) informuje o tom, čo znamenajú a zároveň vyvracia mýtus o značke konkrétneho trojuholníka.

Čo musia spĺňať

Plastové obaly a výrobky pri umiestňovaní na trh musia spĺňať isté náležitosti. „Musia byť vyrábané v súlade s riadnymi výrobnými postupmi tak, aby za obvyklých a predvídateľných podmienok použitia neuvoľňovali do potravín látky v množstvách, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí alebo spôsobiť neprijateľné zmeny v zložení potravín alebo spôsobiť zhoršenie ich organoleptických vlastnosti,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).

Kde ich nájdeme?

Symboly a značky nájdeme priamo na obalových materiáloch alebo na plastových výrobkoch, ale taktiež aj na etikete pripevnenej k obalovým materiálom alebo k plastovým výrobkom. Nemusia sa však nachádzať však len priamo na výrobkoch, ale „na oznámení v bezprostrednej blízkosti obalových materiálov alebo plastových výrobkov, ktoré je pre kupujúceho zreteľne viditeľné.“

Prehľad symbolov a značiek

 • PETE/PET – polyetylénteref­talát
 • HDPE – polyetylén vysokej hustoty
 • V – polyvinylchlorid
 • LDPE – polyetylén nízkej hustoty
 • PP- polypropylén
 • PS – polystyrén
 • OTHER – iné typy plastov napr. PC – polykarbonát

Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), tieto symboly neposkytujú žiadne informácie o bezpečnosti plastového obalu alebo výrobku.

ÚVZ SR ďalej vyvracia napríklad stále obľúbený mýtus o tom, že číslo v trojuholníku vyjadruje počet použití. Nie je to pravda.

„Väčšina plastov (napr. PET fľaše, menu boxy, poháre, kelímky) sú určené na jednorazové použitie a v žiadnom prípade sa nesmú používať opakovane,“ zdôrazňuje ÚVZ SR.

Článok pokračuje pod obrázkom.

Plastic and Tableware Symbols :)) I've decided I really needed to share more #LiveGreen information!!...

Posted by Rebel Dietitian on Friday, January 23, 2015

Na niektorých obalových materiáloch a výrobkoch sa nachádza číselné označenie 7. Čo všetko máme rozumieť pod takýmto číslom? Je obal bezpečný?

Takéto označenie sa vzťahuje na širokú škálu iných typov plastov alebo kombináciu rôznych materiálov. Patrí sem polykarbonát (PC), ale aj „kašírované obalové materiály zložené z dvoch alebo viacerých typov plastov alebo napr. papier/plast), pre ktoré nie sú legislatívne definované číselné označenia," vysvetľuje ÚVZ SR.

Zároveň ÚVZ SR prízvukuje, že je mylné sa domnievať, že akýkoľvek obalový materiál alebo výrobok označený číselným údajom 7 je nebezpečný. Nie je to pravda.

Článok pokračuje pod obrázkom.

Na obaloch výrobkov môžeme často vidieť znak pohára s nožíkom. Symbol informuje o tom, že obal alebo výrobok je určený na styk s potravinami, no nenájdeme ho na každom názve výrobku.

„Nemusí byť uvedený, ak je v názve výrobku jasne určený účel použitia – styk s potravinami (napr. dóza na potraviny, dojčenská fľaša atď.) a nemusí byť uvedený, ak je výrobok svojim vzhľadom jasne určený na styk s potravinami (napr.polievková lyžica, pohár, miska),“ upozorňuje.

Článok pokračuje pod obrázkom.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky dáva do pozornosti i prekrížený symbol písmen BPA v krúžku, zelený symbol s nápisom BPA free a jednoduchý symbol BPA free. Čo symbol znamená?

BPA je skratka pre chemickú zlúčeninu bisfenol A. Tá sa používa na výrobu polykarbonátových fliaš (označených na obale symbolom PC alebo číslom 7). „Je potrebné zdôrazniť, že bisfenol A sa používa ako monomér iba na výrobu polykarbonátových plastových obalov (žiadnych iných) a môže sa používať v lakoch a v náteroch na vnútornej strane hliníkových túb alebo potravinových konzerv,“ informuje. Viac informácií o BPA nájdete na webe ÚVZ SR.

Článok pokračuje pod obrázkami.

Pozor, ak nie sú symboly

 • Symbol – umývačka riadu: ako sám názov už napovedá, tento výrobok je vhodný na umývanie v umývačke riadu.
 • Symbol – mikrovlnná rúra: je určený na ohrev jedla a nápojov v mikrovlnnej rúre.
 • Symbol – mraznička: informuje o možnosti skladovania pri teplotách mrazu (v mrazničke).
 • Symbol – rozsah teplôt: poukazuje na určitý teplotný rozsah, pri ktorom môžeme produkt bezpečne použiť.

Hore uvedené symboly si môžete pozrieť po prekliku aj TU.

Podľa ÚVZ SR by sme si mali dať pozor, ak sú takéto vyššie uvedené symboly prečiarknuté. Znamená to, že sa nesmú používať pre danú aplikáciu. „Ak sa tieto symboly na plastových obaloch alebo na výrobkoch nenachádzajú, znamená to, že nie sú určené na takéto použitie.“

Ďalšie informácie o tom, čo znamenajú symboly a značky na plastových obalových materiáloch a na plastových výrobkoch určených na styk s potravinami si môžete preštudovať priamo na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM