han Zo Slovenska

VINNÍK požiaru v Malej Fatre je známy: Hasiči odhalili aj TO, ako začalo horieť! FOTO

Požiar v Národnom parku (NP) Malá Fatra mal vzniknúť v sobotu 12. novembra, keď sa nelegálne bivakujúci návštevník snažil pripraviť si jedlo na variči.

Ilustračný obrázok k článku VINNÍK požiaru v Malej Fatre je známy: Hasiči odhalili aj TO, ako začalo horieť! FOTO
8
Galéria

Požiar vypukol v oblasti Hromového, v centrálnej časti NP a zhorela plocha dva hektáre. Správa NP Malá Fatra o tom informovala na svojej webovej stránke.

„V čase požiaru fúkal vietor severných smerov, teda z oblasti Hromového sa oheň šíril smerom na Chatu pod Chlebom. Požiar sa podarilo uhasiť práve z dôvodu šírenia smerom k prístupovej ceste na chatu. V prípade vetra južných až západných smerov sa mohol požiar rozšíriť do oblasti Stien a Šútovskej doliny. Mohlo zhorieť niekoľko stoviek hektárov trávnatých či lesných porastov, pričom uhasenie ohňa v neprístupných častiach NP mohlo byť až nereálne,“ uviedla Správa NP.

Výzva turistom

Zároveň vyzvala návštevníkov, aby dodržovali návštevný poriadok. „Nepoužívali otvorený oheň a dbali o svoju bezpečnosť či bezpečnosť iných návštevníkov a svojím správaním neohrozovali vzácnu flóru a faunu v národných parkoch,“ upozornila.

Požiar vyšetruje enviropolícia, ktorá začala trestné stíhanie za prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. „Zatiaľ nie je presne vyčíslený rozsah protiprávneho konania,“ dodala.

Na zásahu sa zúčastnilo viac než 50 hasičov. Vďaka ich rýchlemu nasadeniu sa podarilo požiar dostať pod kontrolu a uhasiť v krátkom čase. Požiarovisko po uhasení monitorovali horskí záchranári s dronom.

Ďalšie aktuálne témy

Príčinou požiaru v Malej Fatre je nezodpovednosť turistu
8
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM