Zo Slovenska

Vodiči, pripravte sa na ZMENY! Polícia chystá BODOVÝ systém

Slovenskí vodiči by už onedlho mohli za priestupky v doprave dostávať "čierne" body. Polícia má návrh bodového systému predložiť do pripomienkového konania už tento mesiac.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči, pripravte sa na ZMENY! Polícia chystá BODOVÝ systém
Zdroj: Dnes24.sk

Polícia pracuje na bodovom systéme hodnotenia porušení pravidiel cestnej premávky. Návrh má tento mesiac predložiť do vnútrorezortného pripomienkového konania, hovoriť o podrobnostiach preto považuje zatiaľ za predčasné. Potvrdila to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Trikrát a dosť!

Bodový systém má spresniť aktuálny zákon o cestnej premávke, ktorý už v súčasnosti dáva Policajnému zboru kompetenciu rozhodnúť o povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti, preskúmaní zdravotnej spôsobilosti alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných 12 mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky.

Prečítajte si tiež

Bodová hodnota

Ako načrtla hovorkyňa, na základe štatistických ukazovateľov hlavných príčin dopravnej nehodovosti a konzultácií s odborníkmi v oblasti psychológie sa navrhuje, aby sa niektorým presne vymedzeným porušeniam pravidiel cestnej premávky fixne stanovila bodová hodnota.

Malo by ísť najmä o delikty definované ako porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

Zavedenie bodového systému avizoval rezort vnútra po tragédii na zastávke MHD v Bratislave, pri ktorej vodič pod vplyvom alkoholu spôsobil nehodu s piatimi obeťami a viacerými zranenými osobami.

Ďalšie zmeny

V snahe predchádzať podobným udalostiam plánuje aj stacionárne zariadenia na meranie rýchlosti v mestách a obciach či posilnenie kompetencii mestských policajtov.

Od apríla sa tiež teoretické skúšky v autoškole budú vykonávať v elektronickej podobe.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM