han Ako ušetriť

Slováci prežívajú ŤAŽKÉ časy: Podľa prieskumu majú domácnosti MENEJ úspor ako vlani

Na nečakané výdavky alebo pre prípad zhoršenia svojej ekonomickej situácie má nasporené necelých 62 % slovenských domácností. Rok predtým to bolo viac ako 63 % a v roku 2020 malo peniaze nasporených 67 % rodín.

Ilustračný obrázok k článku Slováci prežívajú ŤAŽKÉ časy: Podľa prieskumu majú domácnosti MENEJ úspor ako vlani
Zdroj: www.pixabay.com

Informovala o tom na základe svojho prieskumu za vlaňajšok spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, dopytovanie vypracovala agentúra Stem/Mark.

Aké sú úspory?

Približne každá štvrtá domácnosť (26 %) má podľa prieskumu úspory do výšky mesačného príjmu, čo je viac ako pred rokom, keď malo úspory na mesiac len 22 % Slovákov. Podiel domácností s úsporami vo výške trojmesačného príjmu sa mierne znížil, na 28 % z 30 %.

Podiel Slovákov s úsporami vo výške troj- až šesťmesačného príjmu vzrástol na 22 % z 19 %. Takmer 15 % domácností si s úsporami vystačí na rok a každá desiata na rok a viac. Podiel domácností s úsporami celkovo podľa firmy mierne poklesol a dopytovanie zaznamenalo rast podielu domácností s aspoň krátkodobou finančnou rezervou.

Muži verzus ženy

Ukázalo sa tiež, že sa v šetrení začína zväčšovať rozdiel medzi ženami a mužmi, zatiaľ čo v prieskume z predminulého roku uvádzalo úspory 63 % mužov a 64 % žien, vlani bol podiel mužov s úsporami takmer rovnaký (66 %), no u žien klesol na 58 %.

„Slováci sú sporivý národ a myslia na nečakané výdavky, aktuálne predovšetkým na vyššie zálohy a doplatky za energie,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Palendalová.

Výber z aktuálnych tém:

Podľa veku

Najčastejšie majú úspory mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov (76 %), ktorí podľa spoločnosti typicky držia rezervu vo výške svojho mesačného príjmu. Najvyššie úspory v pomere k svojmu príjmu majú ľudia vo veku 55 až 64 rokov, keď každý piaty (20 %) z respondentov uvádza úspory vo výške väčšej, než je príjem ich domácnosti za pol roka.

Výrazne častejšie majú úspory ľudia s vysokoškolským (80 %) či stredoškolským (70 %) vzdelaním oproti respondentom so vzdelaním bez maturity (43 %). S úrovňou dosiahnutého vzdelania tiež rýchlo rastie výška úspor v pomere k príjmu, uviedla firma.

Doplnila, že úspory majú výrazne častejšie ľudia žijúci v manželstve a aj študenti bez stáleho zamestnania. Najčastejšie si sporia ľudia zamestnaní v informačných technológiách (IT) a v telekomuniká­ciách, nasledujú respondenti pracujúci v sektore finančných a poisťovacích služieb a potom štátni zamestnanci.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Články, ktoré stoja za prečítanie!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM