Správy Zo Slovenska

Vrátia sa niektorí žiaci do škôl pred Vianocami? V hre je opäť covidový semafor

Semafor sa nebude týkať len otvárania škôl, ale aj reštaurácií či hromadných podujatí. Zatiaľ ho však ešte nemôžu predstaviť.

Ilustračný obrázok k článku Vrátia sa niektorí žiaci do škôl pred Vianocami? V hre je opäť covidový semafor
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Počet pozitívne testovaných pacientov na nový koronavírus, ktorí potrebujú hospitalizáciu, nerastie. Stav sa udržuje približne na čísle 1 800. Aktuálne klesol z 1 815 na 1 778. Reprodukčné číslo je 0,9. Počet prípadov stále klesá, avšak už menej výrazne. Kým minulý týždeň predstavoval pokles 34 percent, teraz 24. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Kĺzavý medián sa zlepšuje

Štrnásťdňová incidencia sa zlepšila z 526 na 409, pri započítaní antigénových testov zo 640 na 484. Počet kritických pacientov klesol len mierne, zo 173 na 167, na umelej pľúcnej ventilácii je však 133 oproti minulotýždňovým 127. „Kĺzavý medián sa nám z týždňa na týždeň zlepšuje,“ komentoval Krajčí. Momentálne je na hodnote 1326, pred týždňom bol 2024.

Priemer testov klesol z 11 316 na 7 211. Percento pozitívnych však stúplo zo 16 na 19. „Avšak pokiaľ si spojíme antigénové testovanie s PCR testami, máme test positive rate, teda percento pozitívne zachytených, okolo desať percent, čo je však mierny nárast,“ dodal. Ukazuje to podľa neho to, že vzhľadom na uvoľnenie opatrenie sa reprodukčné číslo bude zhoršovať.

„Všetky regióny nám klesajú, to je dobrá správa,“ zhodnotil minister. Najväčšie zlepšenie je v Žilinskom regióne, kde bolo predtým viacero kritických okresov. Najlepšia situácia je v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Najviac zasiahnutými regiónmi sú v súčasnosti Púchov, Považská Bystrica, Stropkov a Myjava, v ktorej je aj vysoké percento pozitívnych nad 65 rokov.

Percento pozitívnych rastie aj pri PCR, aj antigénových testoch. „Ochorenie, ktoré sme zrazili intervenciou, v poslednom týždni úplne pochopiteľne pravdepodobne opäť naberá na intenzite,“ skonštatoval. Hoci počet prípadov pozitívne testovaných nad 65 rokov klesá, podľa ministra sa stále nedarí výraznejšie eliminovať šírenie nákazy v tejto vekovej kategórii. „Stále sa nám nedarí ochraňovať tých najzraniteľnejších, čo by mal byť náš cieľ,“ dodal. Na ochorenie COVID-19 denne zomrie asi 30 pacientov.

Semafor je pripravený

V súčasnosti sú všetky regióny Slovenska červené. Semafor je však podľa ministra hotový. „Semafor je pripravený, len vám ho ešte nemôžeme prezentovať,“ povedal. Pandemický semafor musia najskôr prebrať na Ústrednom krízovom štábe.

Semafor sa nebude týkať len otvárania škôl, ale aj reštaurácií či hromadných podujatí.

Otázne je, čo sa aspoň niektoré deti vrátia do konca roka do škôl. Na konzíliu odborníkov sa zatiaľ na tom nedohodli, budú o tom hovoriť ešte budúci týždeň. „Školy sa môžu otvoriť podľa situácie v regiónoch,“ povedal infektológ Pavol Jarčuška.

Majú viacero scenárov, ako a kedy by sa žiaci do škôl mohli vrátiť. Prioritou sú najmä žiaci a študenti končiacich ročníkov základných aj stredných škôl.

Opatrenia by sa teda mohli opäť prijímať po zlepšení stavu na základe situácie v jednotlivých okresoch. O prípadnom ďalšom celoplošnom testovaní má podľa Krajčího v pondelok (23. 11.) rokovať koaličná rada. Návrat detí do škôl podľa prezidenta Slovenskej spoločnosti infektológov zatiaľ nie je uzavretý. Informovať budú budúci týždeň.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie