Aktualizované ELA Zo Slovenska

Vulgarizmy na adresu Matoviča: Na kieho Boha sedel v Bruseli? Nech si zožerú tie peniaze, k*rva!

Združenie Klub 500 vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby neblokoval opatrenia na záchranu pracovných miest.

Ilustračný obrázok k článku Vulgarizmy na adresu Matoviča: Na kieho Boha sedel v Bruseli? Nech si zožerú tie peniaze, k*rva!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Na Slovensku je ohrozených 60-tisíc pracovných miest, ktoré môžu v auguste a v septembri zaniknúť, ak štát nenavýši pomoc. Upozornili na to v utorok predstavitelia Klubu 500 na tlačovej konferencii.

Združenie vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby neblokoval opatrenia na záchranu pracovných miest. „Slovensko čelí najväčšej kríze od druhej svetovej vojny a podnikom už dochádza dych,“ upozornilo združenie.

Budú tisíce ľudí bez práce?

Ako uviedli predstavitelia združenia, len medzi ich členmi (zamestnávatelia s viac ako 30-tisíc pracovníkmi) avizujú firmy ohrozenie 5000 pracovných miest, čo je viac ako 15 % zamestnancov.

„Ak vychádzame zo stavu ekonomiky, kde je 1,9 milióna ľudí zamestnaných v súkromnom sektore, pri optimistickom predpoklade, že sú ohrozené tri percentá pracovných miest, ide celkovo o takmer 60-tisíc pracovných miest,“ vyčíslil výkonný riaditeľ združenia Tibor Gregor.

Ako dodal, štát síce predĺžil lehotu na vyplácanie príspevkov na záchranu pracovných miest, avšak ich výškou sa nezaoberal. „Máme vedomosť, že na rokovanie vlády bol opakovane predložený návrh na navýšenie podpory, ktorý bol však zo strany predsedu vlády zamietnutý,“ uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Vládnu koalíciu vyzýva, aby upustila od debaty o „podružných“ témach a venovala sa prioritne riešeniu dosahov koronakrízy.

„Je potrebné si uvedomiť, že nik iný ako súkromný sektor nenapĺňa a do budúcna nenaplní štátny rozpočet,“ dodal Soták.

Slabá pomoc štátu

Ako uviedlo združenie, aktuálna výška štátnej pomoci pokrýva od 11 % do 35 % celkových osobných nákladov, čo nepokryje ani výšku povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Opakovane preto žiada vládu na čele s premiérom, aby zdvojnásobila kompenzáciu na maximálnu výšku 1100 eur na zamestnanca a spätne doplatila príspevok za mesiace od začiatku vypuknutia koronakrízy.

Ako dodalo združenie, Slovenskej republike schválila Európska únia približne päť miliárd eur na udržanie pracovných miest a na podporu ekonomiky.

„Kým v západných krajinách vyčlenili vlády v rámci štátnej pomoci rádovo niekoľko tisíc eur na obyvateľa, na Slovensku je to necelých 1000 eur,“ dodalo združenie.

Slovenská republika vyčerpala len 500 miliónov eur a doteraz vynaložila zhruba 91 eur na obyvateľa, vyčíslilo združenie.

„Darmo dva mesiace komunikujeme, nemáme problém s ministerstvami, ale s predsedom vlády,“ kritizuje Soták kroky premiéra s tým, že Matovič si podľa neho myslí, že mu patrí krajina.

Praskli mu nervy

Na otázku novinárky, kedy najneskôr musí prísť požadované navýšenie peňazí, sa Soták rozohnil: „Nikdy! Nič! Nikdy! Nech to zrušia, nech si zožerú tie peniaze, k*rva, keď nechápu, na čo to je. Na čo sedel predseda vlády v Bruseli a počúval tam štyri dni, že to sú peniaze na naštartovanie európskej ekonomiky? Na kieho Boha tam sedel?! Aby tu prišiel a vykladal nám kkt*ny? Celý čas tam sedel a počúval, že to sú peniaze na naštartovanie ekonomiky. Ja to neviem ináč povedať!,“ povedal nahnevane s vulgarizmami na adresu Matoviča Soták.

Ako príklad uviedol Železiarne Podbrezová, a.s., v ktorých je Soták generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva. Železiarne sú najväčším zamestnávateľom na Horehroní a už v júni avizovali, že pre koronakrízu im klesli zákazky až o 50 percent a o prácu prišlo vyše 200 ľudí.

Premiér Igor Matovič dnes na novinárske otázky po návrate z Bruselu neodpovedal.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM