TOS Lifestyle

Vytrhávate si SIVÉ vlasy? Odborníci to neodporúčajú, môžete si tým UŠKODIŤ

Zvyknete si sivé vlasy, ktoré na sebe objavíte, jednoducho vytrhnúť? Podľa odborníkov to nie je vôbec dobrý nápad.

Ilustračný obrázok k článku Vytrhávate si SIVÉ vlasy? Odborníci to neodporúčajú, môžete si tým UŠKODIŤ
Zdroj: Unsplash.com

Tým dôvodom, prečo by sme ste si nemali vytrhávať šedivé vlasy, je podľa odborníkov to, že urýchlite ich rednutie, ktoré s pribúdajúcim vekom prichádza tak či tak.

Takto to funguje

Čo sa presnejšie stane, keď si vytrhnete vlas? „Ďalší rastový cyklus začne približne po troch mesiacoch. Pri každom cykle približne po 20. roku života však vlasy opäť dorastú o niečo tenšie a vydržia o niečo kratší čas," uviedol pre Huffpost.com známy londýnsky kaderník Michael Van Clarke.

Čo je podľa jeho slov dôležité, existuje len obmedzený počet cyklov rastu. A to je práve ten hlavný dôvod, prečo vytrhávaním šedivých vlasov ľudia urýchľujú rednutie svojej koruny krásy.

Podľa vlasovej štylistky Jennifer Korab sa stáva aj to, že pri vytrhnutí vlasu sa nezvratne poškodí vlasový folikul, čo opäť prispieva k rýchlejšiemu rednutiu vlasov.

Prirodzená vec

Šedivé vlasy sú nevyhnutnou súčasťou procesu starnutia. A je úplne prirodzené, že sa ich na hlave postupom času objavuje stále viac.

„Melanín je pigment, ktorý dáva farbu vlasom a pokožke. Počet pigmentových granúl prirodzene začína s vekom klesať- zvyčajne medzi 28. a 40. rokom života. Dôvodom je, že melanocyty, bunky, ktoré produkujú melanín, sa začínajú spomaľovať a sú menej produktívne,“ cituje Huffpost štylistku Helen Reavey.

To, ako rýchlo vám vlasy zošedivejú, závisí vo veľkej miere od génov. Skúste sa pozrieť napríklad na svoju matku. Ak sa jej sivé vlasy objavili pomerne skoro, môže to isté čakať aj vás. Podľa odborníkov môže tento proces urýchliť stres.

Celkom trendy

Je tu však aj dobrá správa. V súčasnosti sú sivé vlasy celkom trendy. Mnohé svetové hviezdy si prestali farbiť vlasy a svoje šediny hrdo prezentujú na verejnosti aj na sociálnych sieťach.

Sú medzi nimi také osobnosti ako Andie MacDowell, Jodie Foster či Diane Keaton.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM