han Zo zahraničia

Vytýčili termín rekonštrukcie smrti Jozefa Chovanca: DOZVIEME sa konečne pravdu?

Rekonštrukcia policajného zákroku na letisku v belgickom Charleroi, po ktorom v roku 2018 zomrel Slovák Jozef Chovanec, bude 27. a 28. septembra.

Ilustračný obrázok k článku Vytýčili termín rekonštrukcie smrti Jozefa Chovanca: DOZVIEME sa konečne pravdu?
Zdroj: Facebook.com/Resistance Media 1984

Informoval o tom denník The Brussels Times. Podľa právnej zástupkyne jeho rodiny sa mala rekonštrukcia pôvodne odohrať už vo februári, pre pandémiu nového koronavírusu ju však odložili.

„Dúfame, že sa to už nebude odkladať a že rekonštrukcia bude poslednou časťou vyšetrovania, pretože moji klienti sa obávajú, že sa všetko bude opäť odďaľovať,“ povedala Ann Van de Steenová pre agentúru Belga.

Rekonštrukcia trestného činu zahŕňa určenie postupnosti udalostí a môže poskytnúť „cenné informácie pre vyšetrovanie a budúci vývoj prípadu“, napísal The Brussels Times.

Čo sa stalo?

Tridsaťdeväťročný Jozef Chovanec bol zatknutý 23. februára 2018. Podľa belgických médií sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Policajti ho odviedli do záchytnej cely na letisku, kde si podľa pôvodných správ sám spôsobil sebapoškodzujúce údery, čo si v snahe upokojiť ho vyžiadalo opätovný zásah polície.

Po tomto zásahu Chovanec utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

Posun v hodnotení prípadu priniesol až videozáznam zverejnený vlani v auguste. Na záberoch je vidieť, ako policajti na Chovancovi vyše štvrťhodiny kľačali a jedna z policajtiek hajlovala, zatiaľ čo jej kolegovia sa tomu smiali.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM