Zo zahraničia

WHO bije na poplach: Opičie kiahne sa môžu šíriť na letných FESTIVALOCH

Opičie kiahne dali do pozoru zdravotníkov a virológov po celom svete. Aktuálne upozorňujú na ďalšie veľké riziko šírenia ochorenia.

Ilustračný obrázok k článku WHO bije na poplach: Opičie kiahne sa môžu šíriť na letných FESTIVALOCH
Zdroj: TASR/AP , TASR/Marko Erd

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu varovala pred možným ďalším šírením opičích kiahní na plánovaných festivaloch a veľkých podujatiach v Európe počas tohto leta.

„Možnosť ďalšieho šírenia v Európe a inde vo svete počas leta je vysoká,“ uviedol vo vyhlásení regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Šíriť sa začal v apríli

Zároveň však uviedol, že festivaly a oslavy plánované na najbližšie mesiace ponúkajú aj príležitosť „zvýšiť povedomie a posilniť ochranu jednotlivcov a komunít“ medzi mladými, sexuálne aktívnymi osobami a tými, ktorí sa pohybujú po celom svete.

Podľa Klugeho doterajšie vyšetrovanie zistených prípadov opičích kiahní naznačuje, že prepuknutie šírenia tohto ochorenia v Európe sa datuje od polovice apríla.

Prečítajte si tiež

Postihnúť môže kohokoľvek

Ďalej uviedol, že rýchlemu prenosu choroby napomohlo zrušenie protipandemických opatrení vo väčšine Európy v posledných mesiacoch. Tiež zdôraznil, že hoci mnohé doterajšie prípady súviseli so sexuálnou aktivitou, vírus môže podľa neho postihnúť kohokoľvek.

Keďže sa vírus nešíril rovnakými cestami ako ochorenie COVID-19, rozsiahle opatrenia v oblasti verejného zdravia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu neboli podľa Klugeho potrebné.

„Ale – a to je dôležité – stále nevieme, či budeme schopní úplne obmedziť jeho šírenie,“ dodal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM