Magazín Lifestyle

Zabudnuté ovocie: Moruša je súčasť čínskej medicíny s mnohými účinkami

Na ovocie, ktorému sa hovorí aj „stromová malina“, sme pomaly zabudli. Prečo siahať po dovážanej exotike, keď aj doma nám rastú hotové poklady?

Ilustračný obrázok k článku Zabudnuté ovocie: Moruša je súčasť čínskej medicíny s mnohými účinkami
2
Galéria
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Je tu čas moruše! Aj toto takmer zabudnuté ovocie by ste mali zaradiť do svojho jedálnička. Obzvlášť vtedy, ak bojujete napríklad s problémami močových ciest či s ochorením horných dýchacích ciest.

Moruša je bohatá na organické kyseliny, vitamíny C, A, B, K a takisto je zásobárňou železa, draslíka, mangánu, draslíka a horčíka. Plody obsahujú iba osem percent cukrov.

Z ďalekej Číny

Moruša biela pochádza z Číny a jej listami sa živia priadky morušové, vďaka ktorým získava textilné odvetvie hodváb. Moruša čierna má zas pôvod v Afganistane.

V starej Číne však význam listov poznali liečitelia už dávno. Prvá písomná zmienka sa nachádza v knihe tradičnej čínskej medicíny Shen Nong Ben Cao Jing o liečivých rastlinách.

Čaj z morušových listov, ktorý tradičná čínska medicína dodnes využíva, má rôzne pozitívne účinky na zdravie. Liečili sa ním horúčky, pomáhal pri zmiernení kašľa, pri reumatizme, podpore funkcie pečene, na posilnenie očí ale aj na udržanie mladistvej pleti. A hoci sa z ďalekého sveta dostala aj do Európy, na rozdiel od Ázie sa moruša biela medzi liečivé rastliny nikdy nezaradila.

Moruša ako liek

Výťažky z listov pomáhajú znižovať krvný tlak a podporujú dosiahnutie telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla.

Kôra zo stromu dokonca pôsobí proti zápche. Obsahuje látku resveratrol, ktorá blokuje pôsobenie rakovinových buniek a bráni rastu nádorov. Ak vás trápi nadváha, o dôvod viac dať si dobrý čaj. Plodina redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku.

Šťava i sirup

Čerstvé a zrelé moruše sú aromatické a veľmi chutné. Keďže sa rýchlo kazia, najlepšie je spotrebovať ich hneď. Neodporúča sa umývať ich ani skladovať. Môžete ich však zamraziť alebo usušiť či pripraviť si z plodov pečený čaj, ktorý vás príjemne zahreje v zime.

Výbornú šťavu získate, ak zmiešame jeden liter šťavy z moruší, 0,3 litra vody, 800 g cukru, šťavu z jedného citróna a uložíte v chlade. Ak máte radšej sirup, do veľkej fľaše na zaváranie nasypte striedavo vrstvu moruší a vrstvu cukru. Hotový sirup zakonzervujte jedným decilitrom liehu.

Veľmi chutné a kvalitné je morušové víno, ktoré sa pripravuje podobne ako iné ovocné vína. Ak budete najbližšie piecť ovocný koláč, skúste jahody alebo akékoľvek lesné ovocie ovocie nahradiť týmto chutným fialovým ovocím.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM