Zdroj: Dnes24.sk

Začala sezóna melónov: Ako si vybrať ten najsladší? VIDEO

Koľkokrát ste doma po rozrezaní červeného melóna zostali sklamaní? Kúpiť si sladký, šťavnatý a chutný je hotové umenie.

Veronika Ondo-Cholewová Zo Slovenska
Veronika Ondo-Cholewová Zo Slovenska

Začala sezóna melónov: Ako si vybrať ten najsladší? VIDEO

Koľkokrát ste doma po rozrezaní červeného melóna zostali sklamaní? Kúpiť si sladký, šťavnatý a chutný je hotové umenie.

Zdroj: Dnes24.sk

Na pultoch potravín a tržniciach sa začali objavovať melóny a dyne. Ak kupujete melón vcelku, riskujete, že vnútri nebude dozretý a sladký.

Ako vybrať ten správny? Všímajte si predovšetkým vzhľad, celistvosť šupy, žltú škvrnu, stonku, zvuk a vôňu. Tu je pár tipov na výber zrelého a sladkého melóna.

Zaklopte

Na vybratie toho najšťavnatejšieho, najsladšieho a perfektného melóna existuje niekoľko super trikov! Videli ste už ľudí v obchode, ako klopú na melón?

Nikto im síce neotváral dvere, ale je to jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je zrelý.

Je totiž známe, že dutý zvuk znamená sladší a chutnejší melón. Ak nepočujete žiadnu odozvu, melón je pravdepodobne nezrelý.

Všímajte si škvrny

Najjednoduchšie sa zdá byť overenie zrakom. Keďže melóny rastú na zemi, kde ležia na pôde vznikne škvrna, ak je táto škvrna tmavožltá/dohneda, je pripravený na servírovanie. Biela škvrna značí, že melón nebude chutný.

Čím žltšie sú na zelenej kôre pásy, tým sladší a zrelší melón bude aj zvnútra. Ak je melón zvonka celý zelený a aj pásy sú menej viditeľné, prípadne biele, potom je melón ešte stále v štádiu zrenia.

Hnedé fľaky a čiarky na šupe, ktoré sa podobajú pavučine/jazvám, sú znakom toho, že na kvet melóna sadali včielky. Čím viac, tým lepšie. Pravidlom teda je, že čím menej pavučín, tým nevýraznejšia chuť.

Pochutnajte si

Stonka a tvar

Na tržnici i v obchode hľadajte melón so suchou stonkou. Zrelé majú stonku už trochu zoschnutú až hnedú. Ak držíte melón so zelenou stonkou, kupujete nevýraznú melónovú vodu.

Ak si trúfate hľadať sladkosť podľa tvaru, prezradíme, že samčie melóny sú väčšinou podlhovasté a menej sladké ako samičie, ktoré majú oblejšie tvary a sladšiu chuť. Znamená to, že oválne sú väčšie a veľmi vodnaté. A teraz si priznajme, kto z vás dokáže podľa našich tipov kúpiť sladký melón?

Radšej nakrájaný?

Netrúfate si kupovať toto letné ovocie s hladkou zelenou šupou a červenou dužinou a riskovať ďalší nedozretý alebo prehnitý kus? Máme ešte posledný tip. Môžete si ho kúpiť už aj nakrájaný, vtedy vidíte, či je dostatočne červený, ale ani to nie je vždy zárukou. Šťastnú ruku pri výbere!

Urobte si chuť v našej fotogalérii.

Sladký a šťavnatý melón: Ktorý by ste si vybrali?
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín