Webnoviny - Svet

Začali sa záverečné reči v kauze Mikloš - Fico

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Začali sa záverečné reči v zdĺhavom sedem a polročnom spore na ochranu osobnosti, v ktorom žiada žalobca Ivan Mikloš od Roberta Fica ospravedlnenie za jeho výrok o tom, že Mikloš je vzhľadom na dianie okolo privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) bohatý človek. Okresný súd Bratislava 1 pojednáva len za prítomnosti právnych zástupcov – Mikloš sa už minule ospravedlnil, že pre pracovné povinnosti bude v zahraničí. Fica dnes jeho právna zástupkyňa opäť ospravedlnila pre pracovnú zaneprázdnenosť.

Pred súdom vypovedali na minulých pojednávaniach viacerí bývalí ministri z čias privatizácie SPP Pavel Koncoš, Peter Magvaši, František Hajnovič a Mária Machová ako aj veľvyslanec SR v Maďarsku a bývalý šéf zahraničného výboru NR SR, vtedy nominant SDĽ Peter Weiss a bývalý poslanec NR SR za SNS Rastislav Šepták.

V prípade už raz dal okresný súd za pravdu Miklošovi a krajský súd verdikt potvrdil, ale Fico uspel na najvyššom súde s dovolaním. Nebol totiž predvolaný a teda sa nezúčastnil na vyhlásení verdiktu. O pláne ukončiť prípad sudkyňa informovala na predposlednom pojednávaní, na ktorom sa Fico nezúčastnil. Mikloš počas procesu tvrdil, že Fico robil obštrukcie. „Všetci svedkovia, ktorých prišlo sedem na tieto pojednávania a ktorých predvolal on (Fico – pozn. SITA) ) a jeho právna zástupkyňa, ktorí mali preukázať pravdivosť jeho tvrdení, dokázali opak – vyvrátili pravdivosť týchto tvrdení. Myslím si, že to svedčí o úbohosti Roberta Fica," vyhlásil v minulosti Mikloš, podľa ktorého „Robert Fico používa hrubé lživé obvinenie politických oponentov ako metódy svojej práce, nie je schopný sa ospravedlniť“.

Mikloš žaloval Fica za výrok z februára 2003. Vtedy Fico ako opozičný poslanec na tlačovej besede okrem iného vyslovil podozrenie, že provízie súvisiace s privatizáciou môžu byť zdrojom obrovského bohatstva, ktorým disponuje Vladimír Mečiar. Fico vtedy hovoril o podozrení, že vzhľadom na to, čo sa všetko dialo okolo Slovenského plynárenského priemyslu, je mimoriadne bohatým človekom pán Mikloš – možno bohatším ako pán Mečiar“. Po vystúpení Fica na mimoriadnej schôdzi parlamentu ku korupcii, kde odzneli na Miklošovu adresu ďalšie tvrdenia, oznámil vicepremiér, že podá na predsedu Smeru žalobu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM