Správy Zo Slovenska

ZÁCHRANA pre pacientov: Liek na COVID-19 je schválený. Kedy bude na Slovensku?

Podľa výsledkov klinických testov liek výrazne znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia u pacientov s rizikovými faktormi.

Ilustračný obrázok k článku ZÁCHRANA pre pacientov: Liek na COVID-19 je schválený. Kedy bude na Slovensku?
Zdroj: TASR/AP

Novoschválený liek Paxlovid na liečbu ochorenia COVID-19 by podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR mohol byť na Slovensku najneskôr do konca prvého štvrťroka. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Liek aj na Slovensku

Na základe plnenia úlohy uznesenia vlády Slovenskej republiky ministerstvo zdravotníctva rokuje o zapojení sa k spoločnému verejnému obstarávaniu s Európskou komisiou na nákup množstva 92 100 balení lieku,“ spresnila.

Európska komisia v piatok schválila liek Paxlovid (PF 07321332/ritonavir) na liečbu ochorenia COVID-19, vďaka čomu sa môže začať používať v členských štátoch EÚ. Liečivo schválila na základe odporúčania Európskej liekovej agentúry (EMA).

Paxlovid, ktorý vyrába spoločnosť Pfizer, je prvé antivirotikum podávané perorálne, ktoré dostalo odporúčanie od EMA.

Obsahuje dve liečivá – PF-07321332, ktoré znižuje schopnosť vírusu SARS-CoV-2 rozmnožovať sa, a ritonavir, ktoré predlžuje pôsobenie tejto látky. Podľa výsledkov klinických testov liek výrazne znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia u pacientov s rizikovými faktormi.

Paxlovid mal počas testov zväčša mierne nežiaduce účinky.

Stalo sa na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM