han Zo zahraničia

Zelenskyj rečnil pre OSN a žiadal pre Rusko TREST: Potom zožal mohutný POTLESK!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu Organizáciu Spojených národov (OSN), aby potrestala Rusko za jeho inváziu a odobrala mu právo veta v medzinárodných inštitúciách a Bezpečnostnej rade OSN.

Ilustračný obrázok k článku Zelenskyj rečnil pre OSN a žiadal pre Rusko TREST: Potom zožal mohutný POTLESK!
Zdroj: instagram.com/zelenskiy_official

TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

„Proti Ukrajine bol spáchaný zločin a my žiadame spravodlivý trest… Trest za snahu ukradnúť naše územie, trest za vraždy tisícov ľudí…,“ uviedol Zelenskyj, ktorý sa ako jediný svetový líder mohol prihovoriť k účastníkom zasadnutia Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) prostredníctvom videonahrávky.

Na potrestanie Ruska v príhovore vyzval celkovo 15-krát, všíma si AFP.

Chce vziať veto

Súčasťou trestu by podľa ukrajinského prezidenta malo byť odobratie práve veta Rusku. „Agresor je zatiaľ súčasťou prijímania rozhodnutí v medzinárodných organizáciách a od toho musí byť izolovaný,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident okrem toho vyzval na vytvorenie špeciálneho tribunálu, aby sa zaistilo, že Rusko ponesie zodpovednosť za „zločin agresie“ proti Ukrajine. Okrem toho požiadal aj o založenie fondu, z ktorého by sa kompenzovali Ukrajincom škody, ktoré utrpeli počas invázie.

„Rusko chce vojnu, to je pravda,“ uviedol Zelenskyj s tým, že „ľudstvo a medzinárodné právo sú silnejšie“ než Rusko, ktoré označil za „teroristický štát“.

Ukrajinský prezident zároveň trval na tom, že jeho krajina dokáže odraziť ruský útok a vyhnať ruskú armádu z ukrajinského územia. „Ukrajinskú vlajku môžeme vrátiť na celé naše územie… no potrebujeme čas,“ uviedol Zelenskyj.

Plán na mier

Prezident tiež povedal, že Kyjev vypracoval päťbodový plán na vybudovanie trvalého mieru, no odmietol akékoľvek návrhy na to, aby sa jeho krajina zaviazala k neutralite. Tento plán zahŕňa napríklad potrestanie za ruskú agresiu, obnovenie ukrajinskej bezpečnosti a teritoriálnej celistvosti či bezpečnostné záruky, píše Reuters.

Zelenskyj zároveň vylúčil, „že by mohlo prísť k urovnaniu na inom základe než na ukrajinskom mierovom pláne“. „Čím ďalej zájde ruský teror, tým je menej pravdepodobné, že niekto na svete bude súhlasiť s tým, že si s nimi (s Ruskom) sadne za jeden stôl,“ uviedol ukrajinský prezident.

Mnohé diplomatické delegácie zúčastňujúce sa na VZ OSN reagovali na Zelenského príhovor so standing ovation, no ruská delegácia ostala sedieť, všíma si Reuters.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM