Webnoviny - Svet

ŽITŇANSKÁ: Treba zhodnotiť zloženie súdnej rady

WEBNOVINY.SK

Lucia Žitňanská Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) si myslí, že vláda a parlament by mali prehodnotiť zotrvanie svojich nominantov v Súdnej rade SR, ktorí v nej pôsobili v minulom volebnom období. „Myslím si, že určite súdna rada niektorými svojimi rozhodnutiami alebo spôsobom práce nevzbudzovala dôveru verejnosti,” povedala Žitňanská pre agentúru SITA. V súdnej rade sú traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva vláda, ďalších troch volí a odvoláva parlament. Traja členovia sú nominantmi prezidenta a ôsmich si spomedzi seba volia a odvolávajú sudcovia. Predsedom rady je predseda Najvyššieho súdu SR, v súčasnosti Štefan Harabin.

Vládna koalícia má personálne zmeny v justícii aj vo svojich programových tézach. Možnosť stiahnutia vládnych nominantov zo súdnej rady je podľa Žitňanskej téma aj na rokovanie politických strán koalície. “Ale pre zvýšenie dôveryhodnosti súdnej rady je to dôležité, “ dodala.

Na margo možných zmien na čele okresných a krajských súdov ministerka uviedla, že všetky prípadné personálne výmeny musia byť zákonné a zároveň musia mať punc legitimity. To znamená, že každý takýto krok musí byť verejnosti zrozumiteľne zdôvodnený. Hromadné výmeny predsedov súdov nechystá. “Ja uvažujem skôr v tej polohe, že sa treba pozrieť na to, ako každý v tom systéme pracuje. Tam, kde sa zistia zlyhania, napríklad u predsedov súdov, tak tam treba konať v zmysle zákona, “ konštatovala Žitňanská.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM