Aktualizované Zo Slovenska

ZMENY v opatreniach: Kde zostanú respirátory dlhodobo a kto bude mať PCR testy ZADARMO?

Záchranné služby budú pacientov testovať len v prípade prítomnosti klinických príznakov alebo ak bude jeho stav naznačovať podozrenie na COVID-19.

Ilustračný obrázok k článku ZMENY v opatreniach: Kde zostanú respirátory dlhodobo a kto bude mať PCR testy ZADARMO?
Zdroj: unsplash.com / CC0 1.0

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ruší od mája opatrenia hospodárskej mobilizácie v nemocniciach. Pacienti s ochorením COVID-19 budú hospitalizovaní na štandardných oddeleniach. Zároveň sa menia podmienky pre bezplatné PCR testovanie, k lekárom tiež nebudú potrebné testy na COVID-19.

Hospitalizovaní pacienti

„Tieto zmeny sú umožnené hlavne naďalej sa zlepšujúcou epidemiologickou situáciou, tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Naďalej klesá výraznejšie aj počet pacientov v nemocniciach, z približne 850 pacientov, ktorých aktuálne evidujeme v nemocniciach, je okolo 600 s primárnou diagnózou COVID-19, keď sa blížime ku kapacitám infekčných oddelení,“ uviedol šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík s tým, že aj manažment pacientov pre nemocnice je zvládnuteľný.

Pacienti s COVID-19 budú po novom hospitalizovaní na štandardných oddeleniach. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) ozrejmil, že pokiaľ pôjde o primárnu diagnózu, budú na infekčných alebo pľúcnych oddeleniach nemocníc.

Pacienti, ktorí sú aktuálne hospitalizovaní na reprofilizovaných lôžkach, na nich budú umiestnení až do ukončenia hospitalizácie.

Bezplatné PCR

Bezplatné PCR testovanie bude od mája len pre osoby staršie ako 60 rokov alebo na základe indikácie lekárom. Samoplatcovia sa budú môcť prihlásiť u jednotlivých firiem, ktoré testovanie poskytujú.

Tento krok podľa odborníkov prirodzene ovplyvní situáciu s dostupnosťou odberových miest. „Práve preto pristupujeme k tomu, aby sme zaviedli testovanie nielen v prostredí odberných miest, ale aj v domácom prostredí. (…) Pripravili sme možnosť odberu v domácom prostredí identifikáciou cez tvárovú biometriu štandardným RT-PCR testovaním. Toto testovanie sčasti nahradí dostupnosť, respektíve nedostupnosť, mobilných odberových miest, ktorá vznikne na základe reálnej potreby,“ ozrejmila generálna riaditeľka sekcie riadenia krízových situácií v zdravotníctve MZ SR Ildikó Kukanová.

Vstup do zdravotníckych zariadení po novom nebude podmienený očkovaním ani testovaním na ochorenie COVID-19. Povinné bude len nosenie respirátora. Ak bude poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vyžadovať test, vykoná ho v rámci svojej réžie priamo vo svojom zariadení.

Záchranné služby budú pacientov testovať len v prípade prítomnosti klinických príznakov alebo ak bude jeho stav naznačovať podozrenie na COVID-19.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM