Marek Kravjar Správy Zo Slovenska

Zmierenie a idylka v priamom prenose. Matovič a Sulík svorne oznámili pomoc prenajímateľom

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS) sa udobrili. Spoločne v Markíze oznámili aj kompromis, vláda pomôže podnikateľom v podnájmoch.

Ilustračný obrázok k článku Zmierenie a idylka v priamom prenose. Matovič a Sulík svorne oznámili pomoc prenajímateľom
Zdroj: TASR
Cítite sa byť koronavírusom ohrození?

áno 34.3%
neviem 14.3%
nie 51.4%

Udobrenie deklarovali v živom prenose. Po dlhých týždňoch sa bok po boku posadili v štúdiu TV Markíza, aby presvedčili voličov i koaličných partnerov, že idylka je späť. Liberál Sulík dokonca pozval Matoviča na ňoky k nemu domov.

„On (Matovič) si myslel, že teraz nechá reštaurácie nafurt zavreté, však ja mu budem variť ňoky. Tak som mu ich nerobil. Teraz, po tom, čo ich znovu otvárame, máš u mňa, Igor, ňoky,“ žartuje Sulík. „Ja to beriem. Lebo Rišo je dobrý kuchár,“ zareagoval Matovič a svorne dodali, že názorové konflikty si vyjasnili. Prirovnali sa k „talianskym dvojičkám“ a koalícia môže pokračovať ďalej.

Nezabudol ale Sulíkovi pripomenúť, že pripúšťa kritiku vlády len od ľudí, ktorí sú mimo vlády. „Ako v triede a rodine, musí kritika zostať vnútri."

Koalícia by podľa Sulíka síce mala vystupovať ako jeden muž, čo ale neznamená, že sa s verejnosťou o svoj názor nepodelí. „Svoj názor som celý život hovoril. Keď som raz minister hospodárstva, a považujem za dôležité sa vyjadriť, tak to urobím,“ poznamenal minister hospodárstva.

Vydretá dohoda

Na znak zmierenia vyrukovali aj so spoločným vyhlásením. Koalícia sa totiž po týždňoch diskusií dohodla, že štát pomôže podnikateľom, ktorí svoje prevádzky majú v prenájme.

Na základe dohody by mala vláda prispieť na nájom toľko percent, koľko percent odpustí prenajímateľ nájomcovi. Zvyšok bude môcť nájomca zaplatiť počas nasledujúcich štyroch rokoch bez akejkoľvek prirážky.

„Ak prenajímateľ odpustí svojmu nájomcovi polovicu, štát prispeje druhú polovicu a nájomca neplatí nič. Verím, že prenajímatelia budú ústretoví a uvedomia si, že nie je fér pýtať si peniaze od nájomcu, keď nemal žiadne tržby," oznámil radostnú správu podnikateľom premiér.

Sulík, ako minister hospodárstva, Matoviča doplnil, že ak nebude prenajímateľ súhlasiť s pomerom 50:50, nebude môcť nájomcovi dať výpoveď počas štyroch rokov, keď mu nájomca bude platiť splátky.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie