Monika Hanigovská Zo zahraničia

Zomrel legendárny skladateľ: Jeho HIT určite poznáte, je známy aj z čias Československa

Vo veku 94 rokov zomrel legendárny hudobný skladateľ Burt Bacharach. Hitom v Československu bola svojho času Bacharachom zložená populárna pieseň v podaní Heleny Vondráčkovej a neskôr Ilony Csákovej.

Ilustračný obrázok k článku Zomrel legendárny skladateľ: Jeho HIT určite poznáte, je známy aj z čias Československa
Zdroj: Pexels.com

Vo veku 94 rokov zomrel v stredu v Los Angeles legendárny americký hudobný skladateľ Burt Bacharach, ktorého piesne boli na popredných miestach v hitparádach 60. a 70. rokov. Vo štvrtok o tom informovali americké médiá.

Bacharach bol známy romantickými a melancholickými baladami na pomedzí jazzu a popu a pravidelne sa umiestňoval na popredných miestach hitparád na oboch stranách Atlantiku. Bol držiteľom cien Grammy, Oscara a Tony, dodala agentúra AP.

Jeho obľúbenou interpretkou bola Dionne Warwicková, ale Bacharach, zvyčajne v tandeme s textárom Halom Davidom – s ktorým vytvoril jedno z najúspešnejších partnerstiev v hudobnom priemysle – vytvoril prvotriedny hudobný materiál aj pre Arethu Franklinovú, Dustyho Springfielda, Toma Jonesa a mnohých ďalších.

Elvis Presley, Beatles a Frank Sinatra patrili medzi nespočetných umelcov, ktorí Bacharachove piesne prebrali. Naspievali alebo nasamplovali ich však aj White Stripes, Twista a Ashanti. Vedel tvoriť chytľavé piesne, ktoré ostali dlho populárne.

Doma mal toľkoto cien

Podľa agentúry AP Bacharach triumfoval v mnohých umeleckých formách. Bol osemnásobným držiteľom Grammy a trojnásobným držiteľom ceny Oscar za filmovú hudbu – ocenený bol soundtrack k filmu Butch Cassidy a Sundance Kid a za pieseň Raindrops Keep Fallin' on My Head.

Ďalšieho oscara získal v roku 1982 spolu so svojou vtedajšou manželkou, textárkou Carole Bayerovou Sagerovou, za skladbu Best That You Can Do z filmu Arthur.

Nazývali ho géniom popu

Bol jedným z najrozporuplnej­ších skladateľov populárnej hudby. Pre svojich odporcov – často rock'n'rollových fundamentalistov – sa jeho meno spája s easy listeningom, ktorý odkazuje na hudbu z výťahov a medzinárodných hotelových lobby. Jeho tvorba je síce „ľahká“ a uchu lahodiaca, ale vzácne zložitá, upozorňovali hudobní kritici. Pre svojich obdivovateľov, medzi ktorých patrili napríklad aj členovia skupiny Oasis, však zostane géniom popu. Život na dôchodku, to nebolo nič pre neho. Ako 80-ročný vystúpil na festivale Glastonbury a podieľal sa na soundtracku k filmu Po.

Hitom v Československu bola svojho času Bacharachom zložená pieseň Proč mě nikdo nemá rád v podaní Heleny Vondráčkovej. Pieseň neskôr prebrala aj speváčka Ilona Csáková.

Táto pieseň zaistila Ilone Csákovej veľkú popularitu a pridala sa k jej nezabudnuteľným hitom ako Pink, Tornero či Láska je láska, ktorú spoločne naspievala s Lucií Bílou.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM