Regióny

Župan M. Majerský u pápeža: Púť v Ríme priniesla nášmu kraju svoje ovocie

Ďakovnej púte Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Ríma spojenej s osobitnou audienciou u pápeža, sa okrem 1300 pútnikov zúčastnil aj predseda Prešovského kraja Milan Majerský.

Ilustračný obrázok k článku Župan M. Majerský u pápeža: Púť v Ríme priniesla nášmu kraju svoje ovocie
Zdroj: TASR

Pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie pápežom Piom VII. sa uskutočnila ďakovná púť Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku do Ríma. Okrem 1300 pútnikov sa na pozvanie prešovského arcibiskupa a metropolitu monsignora Jána Babjaka cesty zúčastnil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský s delegáciou.

Ďakovná púť v Ríme sa uskutočnila 6. – 8. októbra a jej súčasťou bola aj osobitná audiencia u Svätého otca Františka, ktorá pozostáva z dvoch archijerejských svätých liturgií a modlitbou Anjel Pána. Pri tejto príležitosti odovzdal župan Svätému otcovi výnimočný dar pozostávajúci z unikátov regiónu a vyprosil požehnanie pre občanov kraja. Významné stretnutie absolvoval predseda PSK so sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi, otcom arcibiskupom Vladykom Cyrilom Vasiľom.

Projekt „Svetlo z východu“

Súčasťou programu bolo tiež pracovné rokovanie s veľvyslancom SR v Talianskej republike, Maltskej a Sanmarínskej republike jeho excelenciou Jánom Šothom a s veľvyslancom SR pri Svätej stolici Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov jeho excelenciou Marekom Lisánskym. Témou rokovania boli aj možnosti potenciálnej spolupráce v oblasti náboženského pútnického turizmu. Taktiež bol predstavený projekt Svätomariánska púť „Svetlo z východu“.

Veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky sa k vzájomnej spolupráci vyjadroval veľmi pozitívne. Predsedovi PSK ponúkol spoluprácu na projekte, a to napríklad aj prostredníctvom putovnej výstavy Ja, pútnik, ktorú by mohla verejnosť vzhliadnuť priamo na Veľvyslanectve SR. Aj takýmto spôsobom by organizácia prispela k šíreniu myšlienky náboženského turizmu. Pracovné rokovania v tomto duchu pokračovali aj v Pápežskom slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde župana prijal rektor Pavol Zvara. Okrem toho sa župan stretol aj s operným spevákom Petrom Dvorským, ktorý je od roku 2013 riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme.

Očakávanie ekonomického vývoja

„Som veľmi rád, že sme v Ríme nadviazali spoluprácu s inštitúciami, ktoré podporujú náš projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu. Je to výborná príležitosť, ako prilákať do nášho kraja turistov zo zahraničia. Myslím si, že podpora religiózneho cestovného ruchu má široký význam, pretože s prílivom turistov sa zlepší aj ekonomický vývoj v kraji,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Vlajkový projekt Svätomariánska púť – „Svetlo z východu“ je jedným z úspešne predkladaných projektov v rámci výzvy programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020. Plánovaný rozpočet projektu je vyše 4 milióny eur, z toho na slovenskej strane sa preinvestuje viac ako 2,1 milióna eur. Peniaze budú použité na budovanie pútnicko-informačných centier, parkovísk, osvetlenia, bezpečnostných kamier a ďalšie stavebné úpravy.

Koordinátorom projektu je Prešovský samosprávny kraj. Okrem štyroch farností v Levoči, Ľutine, Gaboltove a Litmanovej na slovenskej strane na ňom participujú Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, Inštitút Medzikulturného dialógu Jána Pavla II. v Krakove a štyri farnosti.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM