Zo Slovenska

Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril: NÁKAZU zistili v ďalších 3 okresoch

Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, evidujú už 2 200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Ilustračný obrázok k článku Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril: NÁKAZU zistili v ďalších 3 okresoch
Zdroj: TASR

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa rozšírila do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa. Na území Slovenska je tak nákaza už v 18 okresoch. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík.

Kde všade vyčíňa?

„K okresom Bardejov, Gelnica, Košice – mesto, Košice – okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou pribudli okresy Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa,“ priblížil Hrežik.

Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, evidujú 2 200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Rezort dodal, že od septembra 2019 sa AMO v chove domácich ošípaných nevyskytol.

Opatrenia na zabránenie šírenia moru v chovoch domácich ošípaných sa vykonávajú na dvoch základných princípoch. Ide podľa Hrežíka o dôsledný monitoring zdravotného stavu ošípaných a kontrola biologickej bezpečnosti chovov ošípaných ako prevencia pred zavlečením vírusu do chovov.

Dvojnásobný počet

„Keďže výskyt AMO u domácich ošípaných má dokázateľný súvis s výskytom AMO u diviakov, pravidelný monitoring AMO v chovoch ošípaných sa vykonáva vo všetkých chovoch v infikovanej a rizikovej oblasti AMO,“ doplnil hovorca. Vo veľkochovoch je zabezpečený odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie AMO v týždňových intervaloch a v menších chovoch sa vzorky odoberajú u všetkých uhynutých ošípaných starších ako dva mesiace.

Počet prípadov AMO v Európe sa počas roka 2020 dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali v roku 2020 viac ako 11-tisíc potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Poľsku – cez 4 100 a viac ako 4-tisíc v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny podľa rezortu výrazne ohrozujú územie SR.

ilustračné foto

Aktuality zo Slovenska

Africký mor ošípaných
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM