Zo Slovenska

Agresívni pacienti útočia na zdravotníkov: S útokmi sa stretávajú takmer denne

Prípady napadnutia zdravotníkov sú podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek takmer na dennom poriadku. Pribúdajú aj agresívne útoky voči zamestnancom zariadení sociálnych služieb.

Ilustračný obrázok k článku Agresívni pacienti útočia na zdravotníkov: S útokmi sa stretávajú takmer denne
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Sestry a pôrodné asistentky sa najviac stretávajú s agresivitou na urgentných príjmových oddeleniach alebo v ambulanciách. Sú to oblasti prvého kontaktu pacienta so zdravotníckym personálom.

Uviedla to prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Upozornila, že v poslednom období evidujú aj zvýšenú agresivitu voči zamestnancom zariadení sociálnych služieb.

Prečítajte si tiež

Útoky majú nahlasovať

„Je na škodu veci, že zdravotníci už takéto prejavy agresie berú ako súčasť svojej práce, pričom ich ani nenahlasujú,“ povedala Lazorová.

Komora preto nabáda sestry a pôrodné asistentky, aby slovné a fyzické útoky evidovali. Na ich lepšiu ochranu a prípadné ďalšie kroky je potrebné mať evidenciu počtu a charakteru útokov. Tiež podľa nej treba vplývať na verejnosť, že zdravotníci sú v zdravotníckych zariadeniach na to, aby im pomáhali, nie preto, aby sa bránili voči útokom.

Chýba bezpečnostná služba

Vo väčšine nemocníc podľa nej chýbajú bezpečnostné služby. „Preto sa stáva, že aj v prípade privolania policajnej hliadky je už prvý atak útočníka v odznení a ťažko sa dokazuje útočníkovi vina,“ vysvetlila Lazorová.

Je podľa nej na zdravotníkoch, aby mali dostatok komunikačných zručností na zvládanie agresívneho pacienta v prvých minútach pri strete. Pomôcť by mohla stála bezpečnostná služba v zdravotníckych zariadeniach. „Ale to je otázka finančných možností daného zariadenia, ktorá je už vopred pri tejto situácii zodpovedaná. Šetrí sa tam, kde sa môže,“ doplnila.

SKSaPA podľa Lazorovej zabezpečuje pre sestry a pôrodné asistentky komunikačné školenia zvládania agresívneho pacienta a jeho príbuzných, v rámci aktivít sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov a tiež sa snaží nabádať zdravotnícke zariadenia, aby svojich zamestnancov v tejto oblasti školili. „Ďalšou našou formou pomoci je bezplatné právne poradenstvo pre našich členov, ak sa na nás obrátia,“ uzavrela.

Ilustračné foto

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM