MI Ako ušetriť

Ako prať iba s dvomi lyžičkami pracieho prostriedku a ušetriť peniaze?

Neverili by ste, koľko chýb zvyčajne robíme pri praní bielizne. Technológie idú rýchlo dopredu a s dnešnými možnosťami sa už dá prať oveľa úspernejšie ako kedysi.

Ilustračný obrázok k článku Ako prať iba s dvomi lyžičkami pracieho prostriedku a ušetriť peniaze?
Zdroj: TASR/František Iván

V ekonomicky ťažkých časoch sa v domácnosti zíde každé euro. Rozumné šetrenie pri prevádzke bielej techniky môže odľahčiť váš domáci rozpočet. Jeden z významných žrútov energie i peňazí je práčka. S našimi radami sa môže váš účet za pranie scvrknúť aj o viac ako štrvtinu!

Perte v chladnejšej vode

Čisté oblečenie je základ. Nikto nechce mať škvrny a zažltnutú bielu na šatách. Preto veľa ľudí žije v presvedčení, že prať treba štandardne na 60 °C a teplotu znižujú len vtedy, ak ide o jemnú bielizeň.

Výrobcovia práčok, pracích prostriedkov i experti na energetiku sa zhodujú, že je to veľký omyl. Horúcu vodu nad 30 °C potrebujete len v prípade silne zašpinených a zamastených textílií, pri uterákoch, plachtách, či obliečkach na vankúše.

“Znížením teploty z 90 °C na 60 °C ušetríte okolo 25 % energie. Úspory pri znížení teploty na 40 °C sú ešte výraznejšie,” píše Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Na stránkach mnohých výrobcov sa stretnete s odporúčaním, aby ste v nových modeloch práčok štandardne prali na teplote 30 °C. Ich moderné technológie sú prispôsobené tak, aby aj v chladnej vode odviedli vynikajúcu prácu.

Na pranie pri 30 °C sú špeciálne prispôsobené takmer všetky tekuté pracie prostriedky. Je dobré všímať si údaje od výrobcu a vybrať si výrobok, ktorý zvlášť vyzdvihuje schopnosť odstraňovať škvrny aj pri nízkej teplote. Pozor pri prachoch na pranie, ktoré pri nižšej teplote môžu zanechať na šatách biele škvrny.

Nová práčka sa oplatí

Vývoj a možnosti techniky idú dopredu a nové modely práčok dokážu hotové divy v porovnaní s ich predchodkyňami. V konečnom dôsledku šetria vaše peniaze.

Najväčšou výhodou sú ekonomické programy nových práčok, ktoré dokážu regulovať spotrebu vody i pracieho prostriedku podľa množstva bielizne.

Podľa rôznych odhadov dokážu najnovšie modely ušetriť v priemere až štvrtinu vody v porovnaní so starými typmi. “Moderné práčky spotrebujú pri 5 kg bielizne približne 50 l vody a 1 kWh energie,” uvádza SIEA.

Pri výbere nového modelu si všímajte energetický štítok, z ktorého vyčítate spotrebu elektriny. Pamätajte na fakt, že až 90 % energie potrebuje práčka na ohrev vody. Tým sa opäť dostávame k výhodám modernejších typov, ktoré dokážu rovnako dobre prať aj v chladnej vode.

Pri starých práčkach často chýba funkcia polovičnej náplne, takže majitelia ich neekonomicky spúšťali aj vtedy, ak boli zaplnené len do polovice. Agentúra SIEA na svojej stránke ponúka prepočet úspor, ktoré dosiahnete pri ideálnom praní:

“Viete, že pri nižšej teplote s plnou práčkou ste mohli ušetriť takmer polovicu nákladov na vodu a elektrinu? So staršou práčkou z nášho príkladu by ste tak zbytočne vyhodili 20 eur za rok,” vypočítava SIEA.

Stačia len dve lyžičky!

Ušetriť pri praní sa dá aj na pracom prostriedku. Britský portál The Spruce vrelo odporúča, aby ste dali šancu lacnejším, neznačkovým variantom, prípadne si vyrobili vlastný prací prostriedok podľa priloženého receptu. Potrebujete na to len mydlové vločky, sódu bikarónu, uhličitan sodný a borax.

Ak sa radšej spoľahnete na kupované prostriedky, myslite na to, že menej je viac. Skúste naliať do práčky len polovicu z odporúčaného množstva. “Ak máte naozaj vysoko efektívnu práčku, budú vám stačiť len dve čajové lyžičky pracieho prostriedku,” píše The Spruce.

Účinok čistiacej sily zvýšite pridaním polovice šálky sódy bikarbóny do prania. Sóda reguluje tvrdosť vody, vďaka čomu bude prací prostriedok lepšie účinkovať.

Zároveň tým obmedzíte zanášanie výhrevnej špirály práčky. Čistá špirála je dôležitá, pretože usadeniny jej zabraňujú efektívne zohrievať vodu a musí pracovať dlhšie. Vy tým pádom platíte viac za elektrinu.

Sušenie, žehlenie

V mnohých domácnostiach už majú aj sušičku. Je to moderný a pohodlný spôsob zakončenia prania, ale stojí peniaze. Podľa rôznych odhadov môže vysušenie jednej náplne stáť od 20 do 50 centov. Ak teda môžete, je ekonomickejšie sušiť bielizeň prirodzene.

Ak sa predsa len rozhodnete pre sušičku, nezabudnite vopred odstrediť textílie na čo najvyšších otáčkach. “Pri 1 600 otáčkach za minútu sa odstredí z textílií až o 10 % viac vody ako pri 1 200 otáčkach. To ušetrí energiu a čas pri sušení v sušičke,” uvádza SIEA.

“Najhospodárnejšie  z hľadiska  prevádzky  a  najšetrnejšie  k sušeným  textíliám  sú kondenzačné  sušičky s tepelným čerpadlom… majú až o polovicu menšiu spotrebu,” dodáva agentúra.

Dobrý tipom je aj vhodiť do sušičky suchý uterák alebo čistú tenisovú loptičku. Celý proces sušenia tým urýchlite.

Ak ste zo starej školy, alebo máte v šatníku veľa formálych košieľ a nohavíc, zrejme doma aj veľa žehlíte. Dobrá sporivá rada znie žehliť ešte vlhkú bielizeň, čím ušetríte takmer polovicu nákladov na elektrinu. Opäť totiž platí, že najdrahšie je zohrievanie vody pre potreby naparovania.

Pri samotnom žehlení môžete využiť aj starý trik – vložte pod vrchnú vrstvu látky žehliacej dosky alobal. Hliník bude udržiavať teplotu a žehlenie vám pôjde lepšie a rýchlejšie. Čim skôr žehličku vypnete, tým menej elektriny miniete.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie