Aktualizované MI Zo Slovenska

Ako prvé sa budú otvárať ŠKOLY! Gröhling potvrdil možný termín

Už o pár dní by sa mohli dočkať návratu do školy aj starší žiaci. Minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní vlády priniesol dobré správy.

Ilustračný obrázok k článku Ako prvé sa budú otvárať ŠKOLY! Gröhling potvrdil možný termín
Zdroj: TASR/František Iván

Konečne správa, na ktorú čakali všetci rodičia. Ak sa pandemická situácia nezhorší, školské brány sa otvoria aj pre starších žiakov od 19. apríla. Definitívne to však ešte nie je.

Školy majú prednosť

Po stredajšom rokovaní vlády minister školstva potvrdil informáciu, ktorá sa už dlhšie šírila na internete. Pandemická situácia na Slovensku sa zlepšuje, a tak by sa o necelé dva týždne konečne mohli vrátiť do škôl aj starší žiaci.

„Pri akomkoľvek uvoľňovaní opatrení sa ako prvé budú otvárať školy. Zatiaľ platí termín 19. apríla, kedy by sme sa mali prepnúť do regionálneho semaforu,“ vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling.

V praxi to znamená, že všetko sa bude riadiť podľa konkrétnej epidemickej situácie v danom okrese. Niekde bude možné otvárať len koncové ročníky a inde aj celé druhé stupne. Všetko bude záležať od farby daného okresu.

Minister školstva však zároveň upozornil, že táto dobrá správa ešte nie je definitívna. „Stále ešte čakáme na výsledky posledného vývoja epidemickej situácie. Potrebujeme vedieť, čo sa z tohto hľadiska udeje po Veľkej noci,“ dodal minister. Ak by šírenie vírusu v najbližších dňoch opäť eskalovalo, z otvárania škôl nebude nič.

Deti budú kloktať

Branislav Gröhling prisľúbil, že možno už v stredu alebo vo štvrtok prinesie bližšie informácie, ktoré by mohli upraviť vyučovanie mladších žiakov už na budúci týždeň. Jedna vec je však istá. Školy budú mimoriadne dbať na bezpečnosť z hľadiska rizika šírenia infekcie.

„Testovanie rodičov zostane naďalej v platnosti. Musíme stále držať bezpečnú ruku nad školstvom, aby to nevybuchlo,“ približíl minister školstva.

Dopnil, že ďalej bude fungovať aj školský semafor, čo znamená, že pri vzniku ohniska nákazy sa budú zatvárať celé triedy aj školy. Deti by sa mali testovať pomocou kloktacích testov.

„Dostali sme za úlohu obstarať jeden milión kloktacích testov, ale mali by sa zabezpečiť aj iné a rýchlejšie testy. To však bude v kompetencii ministerstva zdravotníctva. Teraz platí, že ak budeme 19. apríla otvárať školy, budeme využívať kloktacie testy,“ dodal B. Gröhling.

Ilustračné foto

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM