Aktualizované red . Zo Slovenska

Ako sa verbujú „ŠPIÓNI“: Bývalému dopisovateľovi Hlavných správ hrozí 13 rokov za mrežami, VIDEO

Ruský plukovník Sergej Solomasov na videu verbuje a vypláca novinára Hlavných správ Bohuša Garbára. Na konci videa vytiahne z vrecka dvakrát 500 eur.

Ilustračný obrázok k článku Ako sa verbujú „ŠPIÓNI“: Bývalému dopisovateľovi Hlavných správ hrozí 13 rokov za mrežami, VIDEO
Zdroj: reprofoto Denník N

Bývalý funkcionár vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavel B. z Liptovského Hrádku je podozrivý z dlhodobej spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou, ktorej mal odovzdávať mimoriadne citlivé dokumenty.

Pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti mu navrhli väzbu. Policajný prezident Štefan Hamran a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

13 rokov vo väzení

V súvislosti s vyšetrovaním vyzvedačstva a korupcie prepojenej s Ruskou federáciou zadržala polícia tiež Bohuša Garbára z Košíc, Jozefa M. z Vranova nad Topľou a Bohuša M. z Ružomberka.

Obvinenému Pavlovi B. a Bohušovi Garbárovi hrozí podľa Lipšica v aktuálnom štádiu trestného stíhania pre obvinenia z vyzvedačstva a korupcie trest odňatia slobody od štyroch do 13 rokov.

Obidvaja obvinení sa k skutkom priznali. Ako upozornil špeciálny prokurátor, prebiehajú ďalšie úkony a budú sa preverovať majetkové profily.

„Špióni“ na Slovensku

Pavel B. poskytoval ruským spravodajským službám informácie od roku 2013. Týkali sa záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznal určitú sumu, ktorú za informácie prijal. Zadržali ho v rámci akcie Kaťuša. Pri domových prehliadkach zaistila polícia USB kľúče, počítače s citlivými a utajovanými skutočnosťami, podrobné poznámky o plánoch spojenia a schôdzkach, ale aj vymieňané dokumenty.

Bohuš Garbár mal pôsobiť ako dopisovateľ dnes už štátom zablokovaného webu Hlavné správy.

Zostrih videí, ktoré urobili slovenské bezpečnostné zložky pri odhaľovaní ruskej špionáže na Slovensku, zachytáva práve Garbára ako sa rozpráva so Solomasovom. Garbárovi hovorí o tom, že Moskve spomínal, že Garbár je „dobrý chlapec a má veľa kamarátov – tak aj slovenská mafia“. Moskva podľa jeho slov preto rozhodla, že bude „lovcom“.

Obvinili ho pre vyzvedačstvo a prijímanie úplatku, k skutkom sa priznal. Približne od apríla 2021 spôsobil ako spravodajský agentúrny kontakt pre spravodajských dôstojníkov vojenskej rozviedky GRU Ruskej federácie. Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády. Pri domovej prehliadke uňho polícia zaistila USB kľúče, nosiče, počítače, poznámky o plánoch spojenia, plány o podrobnej schôdzkovej činnosti so spravodajským dôstojníkom ruskej spravodajskej služby GRU, ale aj časť finančných prostriedkov.

Zdroje Garbára

Jozef M. a Bohuš M. mali byť zdrojmi informácií pre Bohuša G. Ani jedného neobvinili, prepustili ich na slobodu. Jozef M. pracoval ako asistent poslanca Národnej rady SR. Bohuš G. sa mal prostredníctvom neho snažiť získavať citlivé informácie z prostredia parlamentu, najmä utajované skutočnosti napríklad z výročných správ spravodajských služieb.

Bohuš M. je bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby, kde pôsobil až do konca roka 2021. Aj prostredníctvom neho sa snažil Bohuš Garbár získavať utajené informácie. Pri domovej prehliadke uňho zaevidovali dva notebooky, USB kľúče, počítačovú techniku, služobný preukaz príslušníka Policajného zboru a strelivo.

Odmeny v desiatkach tisíc eur

„Prikladáme týmto prípadom mimoriadny dôraz aj preto, lebo v súčasnosti Ruská federácia kvalifikovala SR ako nepriateľský štát,“ podotkol Lipšic. Odmeny sa mali pohybovať rádovo v desiatkach tisíc eur. Hamran nevylúčil, že neskôr môžu byť obvinené ďalšie osoby. Ako pripomenul, spravodajskí dôstojníci vojenskej rozviedky Ruskej federácie sú vyňatí z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní.

Špeciálny prokurátor ocenil prácu Vojenského spravodajstva, na základe ktorej sa začali trestné konania. Nevylúčil ani nepotvrdil pravosť medializovaného videa v súvislosti s prípadom. Podľa Hamrana sa zatiaľ nepotvrdilo, že by bol únik z policajného prostredia, ďalej to však preveria.

Článok pokračuje pod videom.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ako sa verbujú „špióni“

Denník N má k dispozícii krátky zostrih videí, ktoré urobili slovenské bezpečnostné zložky pri odhaľovaní ruskej špionáže na Slovensku.

Zachytáva jedno z prvých stretnutí bývalého prispievateľa do denníka Hlavné správy Bohuša Garbára a „vojenského pridelenca“ na ruskej ambasáde v Bratislave plukovníka Sergeja Solomasova.

Solomasov na videu verbuje Garbára na spoluprácu pre ruskú rozviedku. Podľa Denníka N ide o stretnutie v parku v roku 2021.

Solomasov na konci videa vytiahne z vrecka dvakrát 500 eur. Pre Garbára a jeho kamaráta. Kto je „kamarát“, pre ktorého ide časť odmeny, nie je z videa zrejmé.

Slovensko ešte v pondelok vyhostilo Solomasova a ďalších dvoch ruských diplomatov. Krajinu musia opustiť do 72 hodín.

Zdroj: YouTube.com

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM