Aktualizované Barbara Dallosová Správy Zo zahraničia

Ruská reportérka vbehla do živého vysielania s protivojnovým transparentom: Má byť nezvestná

Na transparente bol odkaz, aby obyvatelia neverili ruskej propagande. Podľa právnika, ktorý reportérku obhajuje, je po incidente nezvestná.

Ilustračný obrázok k článku Ruská reportérka vbehla do živého vysielania s protivojnovým transparentom: Má byť nezvestná
Zdroj: YouTube.com/Henry Jasons

Reportérka ruského štátneho Kanálu 1 Marina Ovsjannikovová prerušila živé vysielanie televízie. Zatiaľ čo jej kolegyňa v popredí hlásila správy, Marina sa za ňou objavila s transparentom vyjadrujúcim odpor k ruskej invázii. Inforoval o tom portál Insider.

Oľutovala, že robila propagandu

Rebelujúca novinárka nahrala aj video odkaz, v ktorom vysvetľuje svoju motiváciu. Téma je pre ňu osobná, nakoľko má mamu Rusku a otca Ukrajinca. Marina tiež vyjadrila ľútosť nad tým, že pri svojej práci pre televízny kanál pomáhala šíriť ruskú propagandu.

„To, čo sa teraz deje na Ukrajine, je zločin a Rusko je agresorská krajina a zodpovednosť za túto agresiu má na svedomí len jedna osoba, a tou osobou je Vladimir Putin. Môj otec je Ukrajinec, mama Ruska a nikdy neboli nepriatelia. Bohužiaľ, posledné roky som pracovala pre Kanál 1, robila som kremeľskú propagandu a teraz sa za to veľmi hanbím," uviedla Marina Ovsjannikovová vo videu.

Nezvestná

Podľa portálu mali reportérku po jej vstupe do vysielania zadržať a odviezť na policajné oddelenie v Ostankine.

Na Twitteri sa objavili špekulácie, že Marina je po svojom čine nezvestná. Uvádza to účet s názvom Alexandr Mitrofanov, ktorý sa odvoláva na informácie od jej obhajcu.

To potvrdil aj ľudkoprávny aktivista Pavel Čikov na sociálnej sieti, kde uvádza, že reportérka sa stále nenašla, pričom od jej zadržania uplynulo už viac ako 12 hodín.

Podľa Čikova, ktorý šéfuje ľudskoprávnej organizácii Agora, Ovsiannikovovú zadržala polícia a predviedla na útvar v Moskve.

„Vyšetrovací výbor Ruskej federácie vykonáva predbežné vyšetrovanie Ovsiannikovovej,“ uvádza TASS. V Rusku schválili 4. marca zákon, ktorý zakazuje verejné vyjadrenia zamerané na diskreditáciu ruskej armády. Za jeho porušenie hrozí trest odňatia slobody až na 15 rokov.

Reakcie na Slovensku

Podľa predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského ide v prípade reportérky o jasný dôkaz, že ruské štátne médiá zásadne ovplyvňujú verejnú mienku Putinovou propagandou, na čo sa nemôžu pozerať už ani ich vlastní zamestnanci.

„V Rusku hrozí za podobné činy až 15-ročné väzenie. Krok novinárky preto vnímam ako odvážny boj za pravdu a snahu dostať medzi ľudí skutočné informácie o tom, čo sa na Ukrajine deje,“ uviedol Čekovský.

Člen zahraničného výboru Andrej Stančík si myslí, že našou povinnosťou je podporiť každý jeden protestný hlas v samotnom Rusku. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku vyzýva, aby sa zatknutej novinárky verejne zastal a vyjadril jej podporu. Podľa poslancov môže využiť aj svoj nadštandardný vzťah s ruským generálnym prokurátorom, aby apeloval na prepustenie Mariny.

„Pán Žilinka, konajte a postavte sa konečne na správnu stranu! Všetci ruskí občania, ktorí proti vojne, zabíjaniu a deštrukcii protestujú, si to zaslúžia. Fotky s ruským generálnym prokurátorom a ďalšími obdivovateľmi Vladimira Putina, či priateľské potriasanie rúk v Kremli nestačia,“ zdôraznil Stančík.

„Osobná intervencia generálneho prokurátora Maroša Žilinku môže v takejto situácii zachrániť novinárke život,“ uzavrel Čekovský.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: YouTube.com

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM