Ilustračný obrázok k článku Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!
Zdroj: TASR/AP

Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!

Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti. Tá po kritike národného tímu dostala "vyhadzov" z olympiády.

han Šport
han Šport

Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!

Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti. Tá po kritike národného tímu dostala "vyhadzov" z olympiády.

Ilustračný obrázok k článku Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!
Zdroj: TASR/AP

Oznámil to český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Ako informoval portál Novinky.cz, 24-ročnú športovkyňu a kritičku režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa jej slov nútia predčasne sa vrátiť z olympijských hier v Tokiu do vlasti.

Cimanovská mala pretekať v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Zavolala políciu, ktorá ju po niekoľkých hodinách strávených na letisku odviezla na bezpečné miesto.

Reakcia z Česka

„Situáciu okolo bieloruskej šprintérky Krysciny Cimanovskej považujem za škandalóznu. ČR je pripravená pomôcť. Po dohode s premiérom a ministrom vnútra jej ponúkame vízum na vstup na územie, aby sa u nás mohla uchádzať o medzinárodnú ochranu. Naša ambasáda v Tokiu je tiež pripravená pomôcť,“ informoval Kulhánek na Twitteri.

V otvorenom liste vyzval vládu na pomoc predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser. Podľa neho by v prípade udelenia azylu mohla Cimanovská pricestovať do ČR vládnym špeciálom, ktorým sa budú do vlasti vracať českí reprezentanti.

Čo urobila?

Ako predtým informovali spravodajská televízia BBC a portál Meduza.io, bieloruská atlétka mala v pondelok štartovať v ženskej disciplíne beh na 200 metrov. Pred niekoľkými dňami však uverejnila na sociálnej sieti Instagram video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že sa zúčastní aj na štafete 4×400 metrov.

V nedeľu mali následne podľa jej slov za ňou prísť jej tréneri a oznámiť jej, aby sa zbalila, pretože letí späť domov do Bieloruska.

„Mala som pohovor so psychológom, ktorý mi hovoril nejaké nezmysly, ale ja som sa ho snažila nepočúvať. Potom prišiel Artur Šumak, zástupca bieloruskej výpravy a povedal mi, že mám 40 minút na to, aby som sa zbalila,“ povedala bežkyňa.

Ďalšie aktuálne témy

Prosba o pomoc

„Žiadam Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o pomoc. Bol na mňa vyvinutý tlak a snažia sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol,“ napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram. Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu – psychológ a jeden predstaviteľ Národného olympijský výboru Bieloruska. Na letisku sa však atlétka obrátila na políciu.

Pre agentúru Reuters atlétka uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.

Video z letiska nájdete „TU“: .

Vyjadrenie kompetentných

MOV v krátkom vyhlásení uviedol, že si je vedomý správ o bieloruskej atlétke a že požiadal Národný olympijský výbor Bieloruska o vysvetlenie. Bieloruský olympijský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z olympiády stiahli pre jej „emocionálny a psychický stav“ a že sa nezúčastni na behu na 200 metrov a ani na štafete 4×400.


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín