Magazín

Bojujete s jesennou únavou? TOP rady odborníkov, ktoré vás postavia opäť na nohy

Krátke dni a nepríjemné sychravé počasie spôsobujú tradičnú jesennú únavu. Viete, ako proti nej účinne bojovať?

Ilustračný obrázok k článku Bojujete s jesennou únavou? TOP rady odborníkov, ktoré vás postavia opäť na nohy
Zdroj: Pexels.com

Zmena času

Medzi časté príčiny únavy patrí aj striedanie času. To najbližšie nás čaká v noci na nedeľu 30. októbra, kedy si prestavíme hodinky z 3.00 na 2.00 hodinu.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva, sa biologický rytmus organizmu posunu času na jeseň prispôsobuje pomalšie ako na jar.

Na naše telo výrazne vplýva úroveň osvetlenia za úsvitu a súmraku. Zmena času v tomto období najviac doľahne na ľudí, ktorí vstávajú skoro a aj tých, ktorý denne spia menej ako sedem hodín.

„Z výsledkov medicínskych výskumov vyplýva, že cirkadiánny rytmus – vnútorné hodiny organizmu, nedokážu okamžite, zo dňa na deň reagovať na zmenu času. Adaptácia je veľmi individuálna, aj s ohľadom na vek a zdravotný stav… Hoci večer môžete ísť do postele o hodinu neskôr, v prvých dňoch alebo týždňoch sa zobúdzate podľa nastavenia organizmu na letný čas a o hodinu spánku sa ukrátite, čo môže vyvolať únavu, nervozitu, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy koncentrácie a môže prispieť aj k nárastu sezónnych depresií. Pomocou v prvých dňoch posunu času môže byť malá zmena spánkového rytmu – chodievajte spávať o štvrťhodinu neskôr, prípadne si doprajte polhodinu spánku navyše počas voľných dní,“ povedala pre web ÚVZ SR Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR.

Rady nad zlato

Pri príprave organizmu na prechod do zimného obdobia nám pomôže napríklad dodržiavanie spánkovej hygieny, pitného režimu, pravidelný pohyb a vyvážená strava.

Pokiaľ by ste si chceli osvojiť zásady spánkovej hygieny, štyri až šesť hodín pred spánkom by ste si mali odoprieť alkohol, kávu, energetické nápoje a zelený a čierny čaj. Krátko pred spánkom by ste už nemali fajčiť a aspoň štyri hodiny pred zaľahnutím do postele už intenzívne necvičte.

Večer sa vyhnite ťažko stráviteľným a presoleným jedlám (minimálne 4 hodiny pred spánkom). Nezabudnite na to, že v spálni nemá byť televízor. „Pred spánkom miestnosť dobre vyvetrajte, teplota v nej by nemala byť vyššia ako 20 stupňov Celzia," dodáva ÚVZ SR.

Otestujte sa

Čítali ste pozorne? Preverte svoje vedomosti v našom kvíze!

Kliknite SEM: TOP zaujímavosti o jesennej únave. Poznáte ich všetky?

V kvíze sa vám postupne zobrazí desať otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM