Ilustračný obrázok k článku Británia upúšťa od covid passov, k vírusu chce pristupovať ako ku CHRÍPKE
Zdroj: TASR/AP

Británia upúšťa od covid passov, k vírusu chce pristupovať ako ku CHRÍPKE

Návrat do normálneho života bez ohľadu na koronavírus či delta variant. Tak by sa dal zhrnúť postoj Veľkej Británie.

ELA Zo zahraničia
ELA Zo zahraničia

Británia upúšťa od covid passov, k vírusu chce pristupovať ako ku CHRÍPKE

Návrat do normálneho života bez ohľadu na koronavírus či delta variant. Tak by sa dal zhrnúť postoj Veľkej Británie.

Ilustračný obrázok k článku Británia upúšťa od covid passov, k vírusu chce pristupovať ako ku CHRÍPKE
Zdroj: TASR/AP

Vakcínové pasy: Je po všetkom! Kabinet súhlasí s tým, že je čas „žiť s Covidom“. Tak znel titulok The Daily Mail, ktorý v utorok ako prvý priniesol túto správu.

Britskí ministri sa rozhodli ustúpiť od plánu povinne sa preukazovať potvrdením o očkovaní proti Covidu-19 pri návšteve koncertov, športových podujatí a ďalších masových akcií po 19. júli, kedy by mali skončiť obmedzenia zavedené kvôli pandémiu koronavírusu.

Briti tiež neplánujú zastaviť uvoľňovanie opatrení, hoci u nich pribúda prípadov mutácie Delta a Delta plus. Aj keby sa počet nakazených rovno zdvojnásobil, život pôjde ďalej, informujú novinky.cz.

Život s covidom

Briti už skôr odložili plány, aby sa museli ľudia preukazovať potvrdením pri návšteve reštaurácií a iných zariadení, v ktorých je viac osôb. Prišlo k tomu preto, že s tým nesúhlasili prevádzkovatelia zariadení, ale najmä britskí poslanci.

Napriek tomu si pravidlá budú môcť nastavovať prevádzkovatelia zariadení a hromadných podujatí. Čiže doslova pri masových podujatiach.

Napríklad pri návšteve futbalových zápasov v najvyššej súťaži budú musieť ľudia ukázať potvrdenie, že nepredstavujú riziko pre ostatných fanúšikov.

Nové pravidlá k cestovaniu

Ako ku chrípke

Predpokladá sa, že premiér Boris Johnson bude tlačiť na zrušenie koronavírusových reštrikcií zahrňujúcich aj dodržiavanie odstupu od ostatných, aj keď aktuálne v krajine pribúda nakazených.

V utorok povedal vláde, že „úspech pri očkovaní znamená, že Británia bude schopná žiť s covidom, pretože väzba medzi prípadmi nákazy a počtom hospitalizovaných už bola pretrhnutá.“

„Potrebujeme uplatniť myšlienku zaobchádzania s covidom ako sa chrípkou,“ uviedol zdroj z britského kabinetu. „Keď príde 19. júl bude nových prípadov veľmi veľa, možno 30– až 40-tisíc za deň, ale i tak to nie je dôvod nepokračovať vpred, keď počty hospitalizovaných a mŕtvych zostávajú na relatívne nízkych úrovniach.“

Hovorca premiéra povedal, že „kabinet sa zhodol, že keď máme hotový plán, budeme schopní žiť v budúcnosti s covidom vďaka ochrane poskytnutej vakcínami, aj keď prípadov bude ďalej pribúdať“.

Vysoko riziková

Tieto správe pritom prichádzajú v čase, kedy napríklad hongkonské úrady označili Britániu za „vysoko rizikovú krajinu“, čo predstavuje najvyšší v stupeň v rámci opatrení v oblasti cestovania.

Hongkong od 1. júla zakáže všetky lety prichádzajúce zo Spojeného kráľovstva s cieľom obmedziť šírenie variantu delta koronavírusu SARS-CoV-2. Zákaz vstúpi do platnosti od štvrtka 1. júla a bude sa týkať všetkých leteckých pasažierov prichádzajúcich zo Spojeného kráľovstva.

Ilustračné foto, TASR

Čo je potrebné vedieť?

Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín