Ilustračný obrázok k článku Do reštaurácie, krčmy či fitka LEN zaočkovaní?! Áno, pracujeme na tom, odkazuje minister
Zdroj: TASR/AP

Do reštaurácie, krčmy či fitka LEN zaočkovaní?! Áno, pracujeme na tom, odkazuje minister

Od prvého júla štát prechádza na taký systém opatrení a testovania na nový koronavírus, aby motivoval k očkovaniu.

ELA Zo Slovenska
ELA Zo Slovenska

Do reštaurácie, krčmy či fitka LEN zaočkovaní?! Áno, pracujeme na tom, odkazuje minister

Od prvého júla štát prechádza na taký systém opatrení a testovania na nový koronavírus, aby motivoval k očkovaniu.

Ilustračný obrázok k článku Do reštaurácie, krčmy či fitka LEN zaočkovaní?! Áno, pracujeme na tom, odkazuje minister
Zdroj: TASR/AP

Pandemická situácia na Slovensku sa výrazne zlepšuje. Od budúceho pondelka (5. 7.) bude podľa COVID automatu v prvom stupni ostražitosti 33 okresov.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, takzvaný GreenPass. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Nezaočkovaných nepustia

Štát považuje za racionálne a legitímne, aby ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 mali slobodnejší a bezbariérovejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd. Dobrovoľná vakcinácia tak má byť zohľadnená pri prijímaní protipandemických opatrení.

„Znamená to viac slobody napríklad pri vstupe do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto zákazníkoch (osobách) nízke,“ skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva v predkladacej správe.

Pokiaľ to bude epidemická situácia vyžadovať, potvrdenie o očkovaní budú kontrolovať aj reštaurácie či fitnescentrá, povedal na tlačovke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Vláda už má prijatý legislatívny základ.

Cestovateľský semafor rieši podľa Lengvarského situáciu smerom pohybu obyvateľstva na hraniciach, vyhláška upraví naše „správanie“ v krajine: „Do reštaurácií pôjdu iba zaočkovaní, majiteľ bude mať aplikáciu nejakú, ktorá je schopná prečítať green pass, čiže to, čo teraz beží v Rakúsku, napríklad,“ uviedol minister. Dôjde k tomu, ak to bude nutné.

Na otázku, či to nebude protiprávne a ľudia takpovediac uviaznu v pasci a nebudú sa môcť slobodne rozhodnúť, povedal, že „podľa ministerky spravodlivosti je to v poriadku, tá zákonná proporcionalita je tam dodržaná,“ argumentoval Lengvarský.

Iba s testom

Martin Pavelka, epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz (IZA) na ministerstve zdravotníctva upozornil na to, že v prípade, ak sa v krajine rozšíri delta variant nového koronavírusu, rezort zrejme rozšíri COVID automat a zoznam aktivít, pri ktorých sa budú nezaočkovaní musieť preukazovať negatívnym PCR testom.

„Momentálne sú v diskusiách reštaurácie, puby, hromadné podujatia, plavárne, fitness centrá, ubytovanie v hoteloch, športové tréningy, obrady, múzeá a galérie. Ak som zaočkovaný, nemusím sa testovať,“ vysvetlil Pavelka.

Za testy si budeme platiť

Testovanie zo zdravotných dôvodov, testovanie kontaktov pozitívnych či testovanie na nový koronavírus do detských táborov zostane hradené štátom. Na všetky ostatné podujatia, kde je potrebný test, si ho bude musieť jedinec hradiť samostatne, uviedol minister Lengvarský.

Povinnosť sa týka len nezaočkovaných ľudí.

Od 1. júla štát prechádza na taký systém testovania na nový koronavírus, aby motivoval k očkovaniu. „Podľa britských štúdií 90-percentná zaočkovanosť znamená ukončenie pandémie. Verím tomu, že občania to pochopia,“ dodal minister. Očkovanie jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson by sa malo podľa neho začať v najbližších dňoch. „Musia sa prerobiť isté veci, ktoré súvisia so zmenenou cenou,“ vysvetlil Lengvarský.

Testovanie zostáva podľa Tomáša Kúdelu z MZ ako jedna z priorít pri odhaľovaní ohnísk pandémie. „Antigénové testovanie pri takej incidencii, akú máme, nemajú taký benefit, aký potrebujeme. Skôr potrebujeme podporiť PCR testy. Preto antigénové mobilné odberové miesta k 30. júnu končia a všetko smerujeme k PCR testovaniu,“ zhrnul Kúdela.

Ilustračné foto, TASR

Nové pravidlá k cestovaniu

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín