ts Cestovanie

Bulharsko: Čarovná krajina ruží, kde ľudia prikyvujú hlavou, keď hovoria NIE

Bulharsko patrí medzi najstaršie krajiny sveta. Priazeň Slovákov si získalo najmä pre romantické pieskové pláže, priaznivé ceny, ale aj pre množstvo cenných pamiatok.

Zdroj: YouTube.com

Bulharsko je jednou z obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov. Cestovateľka Betty si pre vás tentoraz pripravila niekoľko zaujímavých informácií, ktoré ste možno o tejto prímorskej krajine nevedeli.

Noc s mníchmi

Bulhari sú „čudáci“. Vedeli ste, že prikyvujú hlavou, keď hovoria nie a nesúhlasne otáčajú hlavou, keď hovoria áno? Radšej si to dobre zapamätajte, aby sa nestalo, že odmietnete niečo, čo ste chceli.

Ak patríte k cestovateľom, ktorí radi trávia noci na dovolenke netradične, skúste zaklopať na dvere opátstva Rila. Kedysi tu žili stovky mníchov, no dnes ich je už len 60. Miesta na prenocovanie je tu teda dosť, vďaka čomu si na vlastnej koži vyskúšate, ako to bolo kedysi.

Po noci strávenej v pamiatke, ktorá patrí pod UNESCO, by ste si mali dať na raňajky jogurt. Bulharské jogurty sa totiž považujú za najlepšie na svete! Obsahujú živé kultúry lactobacillus bulgaricus, ktoré im dodávajú špecifickú chuť. Na obed by ste zase mohli vyskúšať bulharské národné jedlo – šopský šalát a na večeru napríklad rybku.

Údolie ruží

Popri leňošení na pláži a vychutnávaní si lahodnej bulharskej gastronómie by ste si mali urobiť čas aj na prechádzku po čarokrásnom Údolí ruží.

Bulharsko je totiž najväčším producentom ružového oleja. Ruže pestujú na jedinom mieste, a to práve v Údolí ruží. Na výrobu jedného kilogramu oleja spotrebujú Bulhari až tri tony ružových lupeňov. Niet teda divu, že si zaň priplatíte. Jeho cena sa pohybuje až v niekoľkých tisíckach eur za kilogram!

Ďalšie zaujímavosti o Bulharsku a zvykoch jeho obyvateľov sa dozviete vo VIDEU, ktoré v spolupráci s Dnes24 pripravila cestovateľka Betty.

Zaujímavosti o krajinách za hranicami Slovenska

Bulharsko
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM