Monika Hanigovská Magazín Lifestyle

Bývajte ako šľachtic: Za cenu trojizbáku v Bratislave môžete mať celý kaštieľ!

Chcete bývať ako šľachtic a ešte aj v dostupnejšej cene? Teraz máte možnosť!

Ilustračný obrázok k článku Bývajte ako šľachtic: Za cenu trojizbáku v Bratislave môžete mať celý kaštieľ!
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa , TASR/Michal Svítok

Ceny nehnuteľností na bývanie u nás stále stúpajú. Na tento trend poukazuje Národná banka Slovenska (NBS).

Najdrahšie bývanie je už akosi tradične v hlavnom meste. Bratislava však stihla pokoriť i hranice našej krajiny. V pomere k priemernému slovenskému platu je treťou najdrahšou metropolou EÚ. Predbehli ju už len Paríž a Praha.

Prečo je tomu tak? Ceny najlacnejších bratislavských bytov začínajú štartovať na hodnote približne 100 000 eur. Netreba zabudnúť na atraktívnosť lokality a veľkosť priestorov. Konečná cena sa môže ešte poriadne „nafúknuť“, a to na niekoľkonásobok tejto hodnoty!

V Bratislave sa však o slovo hlásia luxusné byty s cenovkami za niekoľko miliónov eur. Čo s tým? Chcete niečo dostupnejšie a originálnejšie? Zbystrite pozornosť!

Kaštieľ v hodnote bytu

Na Slovensku nájdeme kaštiele a vily, ktoré sa dajú kúpiť v hodnote bratislavského trojizbového bytu. Niektoré sú udržiavané, iné potrebujú opravy. Takéto nehnuteľnosti sa môžu pozdávať Slovákom, ktorých láka bývať mimo hlavného mesta.

Všetky historické stavby sa vyznačujú puncom originálnosti, dýchajú históriou a veľkými priestormi. No povedzte, veď kto môže povedať, že býva ako šľachtic či veľký pán?

Schwarzov kaštieľ

Honosnú nehnuteľnosť nájdeme na predaj v Hurbanove, a to pod názvom Schwarzov kaštieľ alebo Schwarzova vila. Záujemcov môže upútať i cenou. Predáva sa za 199 000 eur.

Do výstavby kaštieľa sa pustil na konci 19. storočia neznámy stavbár a domov v nej našiel barón Hirš. Po jeho smrti získal vilu Žigmund Schwartz. Nebol však posledným majiteľom. V roku 1949 sa dostal sa do rúk rodiny Brucknerovcov. Tí sú zároveň dodnes poslednými majiteľmi.

Dom stojí na 73,49 árovom pozemku, pričom záhrada tvorí 54,12 árov.

Článok pokračuje pod fotkou.

Kaštieľ Mošovce

Rokokovo-klasicistický skvost sa od 18. storočia hrdo vypína v obci Mošovce. Pôvodné sídlo rodiny Révaiovcov patrí právom medzi najkrajšie historické pamiatky regiónu Turiec.

Máte pocit, že ste ho už niekde videli? V roku 1986 bol domovom filmového štábu. Nakrúcal sa tu obľúbený seriál s názvom Alžbetin dvor. Tento 250-ročný kaštieľ toho ponúka oveľa viac. Majiteľ môže zároveň relaxovať vo veľkom anglickom parku. Ak máte nazvyš 1 500 000 eur, kaštieľ môže byť váš.

Článok pokračuje pod fotkou.

Kaštieľ Mošovce
Kaštieľ Mošovce / Zdroj: TASR/Veronika Klusková

Kaštieľ Šalgovce

Kaštieľ Šalgovce sa nachádza v obci s rovnomenným názvom, v okrese Topoľčany. Bol postavený v roku 1760 za panovania cisárovnej Márie Terézie v barokovom štýle. Svoj vzhľad však zmenil v druhej polovici 19. storočia. Dnes ho môžeme obdivovať v klasicistic­kom štýle.

Vyvolávajúca cena nehnuteľnosti začína podľa istej dražobnej spoločnosti na sume 447 736,72 eur. Budúci majiteľ sa môže tešiť na dve poschodia a dvojúrovňové podkrovie. V kaštieli sa tiež nachádza vstupná časť s recepciou, salónik, bar, reštaurácia, sociálne zariadenie, schodisko na prvé poschodie, kuchyňa s prípravňou a výdajom jedál, sklad, umyváreň aj vinná pivnica.

Veľké priestory ponúka aj druhé poschodie. Nachádza sa tu množstvo izieb, nájdeme ich aj v podkroví. Je vám priestor priveľký? Kaštieľ môže poslúžiť napríklad na podnikateľské aktivity.

Článok pokračuje pod fotkou.

Kaštieľ Bošany

Približne šesť kilometrov od Topoľčian nájdeme ďalší unikátny skvost. V obci Veľké Bošany sa už z diaľky vyníma kaštieľ z roku 1776. Patrí k drahším, no udržiavaným.

Nehnuteľnosť nechal postaviť gróf Bošanyi svojim dvom synom. Dnes je na predaj za milión eur. Kaštieľ je zariadený, nechátral a preto je „kondične“ vo výbornom stave. Príbytok zdobia repliky dobového nábytku, zbierka trofejí a obrazov.

Článok pokračuje pod fotkou.

Kaštieľ Bošany
Kaštieľ Bošany / Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Kaštieľ Súľov-Hradná

Renesančný kaštieľ, ktorý sa nachádza v strede obce Súľov-Hradná, prekvapuje cenou. V ponuke je za 75 000 eur, no podľa predajcu cena nie je pevná, dá sa na nej ešte dohodnúť.

„Presný dátum výstavby nie je známy, predpokladá sa, že pochádza z obdobia okolo roku 1600. Presláveným sa stal v 19. storočí, keď v kaštieli žila Mária Madočániová, rodená Akaiová,“ píše sa na stránke obce Súľov-Hradná.

Kaštieľ si však vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Odmena je ale vskutku lákavá – nové bývanie, ktoré sa len tak niečomu nevyrovná. Nemenej vás môže pri srdci hriať pocit, že ste sa práve vy stali záchrancom kultúrnej pamiatky.

Článok pokračuje pod fotkou.

Chceli by ste bývať v kaštieli?

nie

Kaštieľ Hrachovo

V okrese Rimavská Sobota nájdeme na predaj ďalší kaštieľ. Nachádza sa v malebnej obci Hrachovo. Aká je jeho cena? Necelý milión eur.

Jeho budúci majiteľ sa stane súčasťou zaujímavej povesti. „Legenda viažuca sa k hradu opisuje ako hrad spodoboval jednotlivé miery času: 1 veža – jeden rok, 4 brány – štyri ročné obdobia, 12 komínov – dvanásť mesiacov, 52 izieb, 365 okien. Legenda ďalej hovorí o tom, že v hrade bol väznený Jánošík (podľa diela prozaika Milana Ferka). Pôvodným majiteľom hradu bol rytier Hraško,“ opisuje obec Hrachovo.

V roku 2006 v nej našli prístrešie odchovanci detského domova. Budova si vyžaduje rekonštrukciu.

Hl. foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Všetko dôležité zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM