Aktualizované han Šport Hokej

Čaká ich skupina smrti! O rok na MS v hokeji natrafia Slováci na nadupané tímy

Žiadna prechádzka ružovou záhradou. Tak sa dá pomenovať zloženie základnej skupiny na MS v hokeji 2021 z pohľadu Slovenska. Na koho narazia?

Ilustračný obrázok k článku Čaká ich skupina smrti! O rok na MS v hokeji natrafia Slováci na nadupané tímy
Zdroj: www.iihf.com , TASR

Keďže v tomto roku sa hokejový šampionát vo švajčiarskych mestách Zürich a Lausanne neuskutočnil, o rok sa už snáď konať bude. Jeho dejiskom budú dve krajiny: Lotyšsko a Bielorusko, kde sa bude hrať v Rige a Minsku. Už je známe aj obsadenie skupín!

Nebude to ľahké…

Dnes sa na oficiálnom webe Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) objavilo zloženie dvoch základných skupín. V A-skupine v hlavnom meste Bieloruska nastúpia Slováci proti Rusku, Švédsku, Česku, Švajčiarsku, Dánsku, Veľkej Británii a domácemu Bielorusku. V B-skupine v Rige sa stretnú Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan.

Prečo ich tak rozdelili?

O nasadení do skupín rozhodoval aktuálny rebríček krajín, ktorý IIHF zverejnila pred mesiacom a reflektuje výsledky reprezentačných tímov na MS a ZOH za uplynulé štyri roky. Slovenskej reprezentácii v renkingu patrí deviata priečka s 2835 bodmi, na čele je Kanada s 3470 b. V rebríčku sú započítané aj body za MS 2020, hoci sa neuskutočnili, pri bodovacom systéme do renkingu nemohla IIHF členským federáciám pripísať nuly. Preto vzala do úvahy nasadenie do jednotlivých turnajov v rámci MS na rok 2020 a na jeho základe pridelila body. Slováci vďaka tomu poskočili z desiatej pozície na deviatu.

Oproti MS 2020 dve zmeny

Zloženie skupín schválila Rada IIHF počas videokonferencie. Oproti súperom na neodohratých MS 2020 sú v „slovenskej“ skupine iba dve zmeny, namiesto Kanady a Nemecka sa Slováci stretnú s Ruskom a Švajčiarskom. Presný rozpis stretnutí či informácie o predaji vstupeniek zatiaľ nie sú známe, IIHF ich postupne zverejní v najbližších týždňoch.

MS v hokeji 2021

Budúcoročné MS hostia podľa plánu spoločne Bielorusko s Lotyšskom, sprevádza ich oficiálny slogan v znení „Vášeň. Žiadne hranice“. Dejiskom „slovenskej“ A-skupiny bude Minsk aréna s kapacitou 15.086 divákov. Po dianí v základnej fáze šampionátu sa v nej uskutočnia aj dva štvrťfinálové duely, oba semifinálové a rovnako oba medailové. Dejiskom MS bola už aj v roku 2014, vtedy však Slováci hrali v menšej Aréne Čižovka.

Lotyšská metropola Riga si zopakuje atmosféru MS prvýkrát od roku 2006, keď organizovala turnaj premiérovo a samostatne. Hrať v nej budú tímy B-skupiny, ktoré sa predstavia v Aréne Riga s kapacitou 10.300 miest.

Zloženie skupín na MS 2021:

A-skupina /Minsk/: Rusko (2. v rebríčku IIHF), Švédsko (4), Česko (5), Švajčiarsko (8), SLOVENSKO (9), Dánsko (12), Bielorusko (13), Veľká Británia (19)

B-skupina /Riga/: Kanada (1), Fínsko (3), USA (6), Nemecko (7), Lotyšsko (10), Nórsko (11), Taliansko (15), Kazachstan (16)

Čo si myslíte, podarí sa našim postúpiť zo základnej skupiny?

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM