Politika

Čaputová medzi lídrami V4: Čelíme mnohým krízam, potrebujeme sa ZOMKNÚŤ!

Preto je potrebné zomknúť sa, spolupracovať v duchu zakladateľov Vyšehradskej štvorky, povedala počas stretnutia Zuzana Čaputová.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová medzi lídrami V4: Čelíme mnohým krízam, potrebujeme sa ZOMKNÚŤ!
7
Galéria
Zdroj: TASR/Ladislav Vallach

Svet čelí mnohým krízam, svet sa mení, výzvy, ktoré pribúdajú, sú početnejšie a zložitejšie. Preto je potrebné zomknúť sa, spolupracovať v duchu zakladateľov Vyšehradskej štvorky. Povedala to v pondelok prezidentka SR Zuzana Čaputová na summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky v Budapešti.

Čaputová ocenila zhodu prezidentov V4 na iniciatíve, v rámci ktorej chcú vyzvať občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu. „Očkovanie považujeme za jedinú a najlepšiu stratégiu (ako) predchádzať vážnym ochoreniam,“ zdôraznila.

Zneužívanie utečencov je neprípustné

K otázke bezpečnostnej situácii na poľsko-bieloruských hraniciach Čaputová povedala, že zneužívanie utečencov bieloruským režimom považujú prezidenti V4 za absolútne neprípustné. Oznámila, že Česko, Maďarsko i Slovensko vyjadrili Poľsku solidaritu a ponúkli v prípade potreby pomoc.

„Hovoríme o ochrane spoločných hraníc v rámci Európskej únie, hovoríme o ochrane hraníc v rámci Severoatlantickej aliancie,“ dodala Čaputová.

Rozoberali rôzne témy

Prezidenti hovorili aj o prítomnosti ruských vojsk na hranici s Ukrajinou, o klimatickej kríze, o hospodárskych výzvach krajín tohto zoskupenia aj z globálneho hľadiska, ale aj o šíriacich sa dezinformáciách a polarizácii spoločností.

Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril prezidentom V4 poďakovanie za ich podporu v ťažkej situácii, ktorá vznikla vplyvom súčasnej migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom.

Maďarský prezident János Áder varoval pred migračným tlakom na Európu v nadchádzajúcich mesiacoch a vyjadril presvedčenie, že EÚ by sa tejto situácii nemala len nečinne prizerať. „Treba sa pripraviť na ochranu európskych hraníc a spoločných hodnôt,“ uviedol.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pripojil sa aj Zeman

Zároveň pripomenul, že solidarita vyjadrená Poľsku zo strany partnerov vo V4 je opodstatnená aj preto, lebo tak urobili Česko, Poľsko a Slovensko aj v roku 2015, keď malo v čase migračnej krízy problémy Maďarsko. K otázke očkovania proti ochoreniu COVID-19 povedal, že Maďarsko neplánuje zavedenie povinnej vakcinácie.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa k rokovaniam s prezidentom Poľska A. Dudom, maďarským prezidentom J. Áderom a slovenskou prezidentkou Z. Čaputovou pripojil z Prahy prostredníctvom videohovoru.

Čo sa deje na Slovensku?

FOTO: Schôdzka prezidentov V4
7
Galéria
Zdroj: TASR/Ladislav Vallach
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM