Zo Slovenska

Čaputová si uctila hrdinov a Rusov označila za ZRADCOV, potom poďakovala mame, FOTO a VIDEO

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si Deň víťazstva nad fašizmom a 77. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe pripomenula položením vencov v Badíne a vo Zvolene.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová si uctila hrdinov a Rusov označila za ZRADCOV, potom poďakovala mame, FOTO a VIDEO
4
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Spomíname si dnes na minulú udalosť, ale spomíname na ňu vo veľmi konkrétnom aktuálnom kontexte vojenského konfliktu, ktorý prebieha v susednej Ukrajine. Táto skutočnosť nám musí pripomínať, že mier nie je samozrejmosťou.

Uviedla to v nedeľu prezidentka SR Zuzana Čaputová na vojenskom cintoríne vo Zvolene pri príležitosti 77. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

Slová prezidentky

„To, že vzdáme hold príslušníkom sovietskej armády, ktorí sa zaslúžili za naše oslobodenie, nie je možné chápať ako legitimizáciu vojnového konfliktu na Ukrajine. Dokonca by som povedala, že je to zrada voči všetkým obetiam, ktoré bojovali proti skutočnému a nie domnelému fašizmu,“ povedala Čaputová.

Prezidentka si Deň víťazstva nad fašizmom a 77. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe pripomenula položením venca k Pamätníku 2. československej paradesantnej brigády v Badíne a tiež položením vencov na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády a Ústrednom vojnovom cintoríne Kráľovskej rumunskej armády vo Zvolene.

„Nemôžeme si v tento deň zavrieť oči pred krutou pravdou. Odvtedy vojna nebola nikdy bližšie našich hraníc, ako je dnes,“ dodala prezidentka na Facebooku.

Na ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene je pochovaných viac ako 17 600 príslušníkov sovietskej Červenej armády a viac ako 10 300 vojakov Kráľovskej rumunskej armády, ktorí v rokoch 1944 – 1945 zahynuli pri oslobodzovaní nášho územia. Cintoríny padlých sovietskych a rumunských vojakov sú národnými kultúrnymi pamiatkami SR.

Odkaz mame

Každá druhá májová nedeľa je na celom svete braná ako medzinárodný Deň matiek. Nezabudlo na to ani Čaputová. „Mama nás počas celého života obklopuje starostlivosťou, podporou a bezpodmienečnou láskou. Je pripravená pomôcť, v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Mamy sú naším ostrovom istoty. Môj obdiv patrí všetkým mamám, ktoré svoje deti vychovávajú samy,“ napísala prezidentka status na Facebooku.

„Veľká vďaka patrí v neposlednom rade aj mojej mame za všetku lásku a podporu, ktorú mi každý deň venuje. Ďakujem ti mami,“ uzavrela Čaputová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

OBRAZOM: Prezidentka si výročie konca vojny pripomenula na cintoríne vo Zvolene
8
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Pred 77 rokmi - 8. mája 1945 - sa na európskom kontinente skončil doposiaľ najtragickejší ozbrojený konflikt v dejinách...

Posted by Zuzana Čaputová on Sunday, May 8, 2022

Mama nás počas celého života obklopuje starostlivosťou, podporou a bezpodmienečnou láskou. Je pripravená pomôcť, v...

Posted by Zuzana Čaputová on Sunday, May 8, 2022
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM