han Hokej

Mali nôž na krku, ale zvládli to famóznym spôsobom! Tak nastupovali hokejisti Slovenska na siedmy duel na šampionáte proti Dánsku. Len v prípade triumfu mohli pomýšľať na postup do štvrťfinále.

Ilustračný obrázok k článku Chalani, FANTÁZIA! Slováci v zápase o všetko zvalcovali Dánov a budú hrať o medaily! FOTO
14
Zdroj: TASR/Martin Baumann

A-skupina (Helsinki):

Slovensko – Dánsko 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)

Góly: 10. Tatar (Krištof), 20. Tatar (Krištof), 22. Regenda (Slafkovský, Nemec), 33. Rosandič (Lunter, Nemec), 39. Slafkovský (Krištof), 59. Nemec (Takáč), 60. Regenda (Nemec, Lantoši) – 48. Blichfeld (M. Lauridsen, Ehlers). Rozhodovali: MacFarlane, Rekucki (obaja USA) – Sormunen (Fín.), van Oosten (Kan.), vylúčení: 4:4 na 2 min., navyše M. Lauridsen (Dán.) 10 min. OT za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 3084 divákov.

Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Rosandič, Gachulinec, Jánošík – Tatar, Krištof, Slafkovský – Regenda, Roman, Takáč – Lantoši, Tamáši, Liška – Sýkora, Kollár, Lunter

Dánsko: Dahm – M. Lauridsen, Lassen, Kristensen, Jensen Aabo, N. Jensen, Larsen, M. Jensen – Bau Hansen, Nielsen, Ehlers – Aagaard, Regin, Storm – Blichfeld, Wejse, Bjorkstrand – Asperup, Jakobsen, Poulsen

Prvá tretina

Dáni sa na kľúčový zápas proti Slovensku naladili pondelňajším víťazstvom nad Kanadou (3:2), no v prvej tretine herne aj pohybom zaostávali za slovenským tímom. Ten sa od úvodných striedaní snažil o ofenzívny hokej a zároveň bez väčších problémov čelil ofenzívnym snahám Dánov. Brankár Húska bol dlho bez zákroku a napokon čelil v prvej tretine iba trom pokusom.

Slováci išli do vedenia v polovici úvodnej časti. Krištof vyhral buly v útočnom pásme pre Tatara, ktorého strelu ešte tečoval dánsky obranca a Dahm nestihol zareagovať – 1:0. V 17. minúte sa Dáni počas signalizácie trestu usadili v pásme, Slováci však situáciu zvládli bez inkasovaného gólu rovnako ako následné oslabenie, v ktorom tím podržal pohotový Húska.

Už počas hry piatich proti piatim, 22 sekúnd pred prvou prestávkou, vyšiel Slovákom rýchly protiútok, v ktorom Krištof uvoľnil nepokrytého Tatara a slovenský kapitán blafákom prekonal Dahma – 2:0.

Druhá tretina

Gól „do šatne“ upevnil sebavedomie Slovákov, ktorý si ho zvýšili v úvode druhej časti tretím gólom. Prvú presilovku svojho tímu využil v jej závere Regenda, keď zblízka dorazil strelu Nemca – 3:0.

Ramsayho zverenci boli v hernej pohode, bez problémov zvládli ďalšie oslabenie, v ktorom mohol Liška zvýšiť slovenský náskok. Dáni v prostrednej časti zvýšili početnosť streľby, za výrazného gólového manka častejšie otvárali defenzívu, avšak bez želaného efektu. Naopak, v 33. minúte pridali Slováci štvrtý presný zásah.

Obranca Rosandič dosiahol svoj prvý gól na MS, keď jeden z dánskych obrancov tečoval jeho strelu za Dahma – 4:0. Dáni neprekvapili slovenskú obranu ani v následnej presilovke, keď druhýkrát v priebehu druhej tretiny sedel na trestnej lavici obranca Grman.

Slováci boli aktívni aj v napádaní súpera v rozohrávke, z čoho vyplynul piaty gól. Krištof vybojoval puk pre Slafkovského, ktorý sa natlačil k bránke a zblízka prekonal

Tretia tretina

Slováci sa v úvode tretej tretiny nehrnuli do ofenzívy a skôr sa sústredili na stráženie presvedčivého náskoku. Dáni sa dostali k niekoľkým strelám a Húsku prvýkrát prekonali v 48. minúte. Regenda hral so zlomenou hokejkou, dostal menší trest a presilovkový tlak Dánov zavŕšil Blichfeld – 5:1.

V 54. minúte mohol Nemec zvýšiť slovenský náskok, ale zblízka neprekonal dánskeho brankára. O štyri minúty sa Slováci dostali k druhej presilovke, v ktorej sa usadili v pásme a najmä Tatar viackrát ohrozil Dahma, ale bez gólového úspechu.

Podarilo sa to až obrancovi Nemcovi, ktorý už po návrate vylúčeného Kristensena prvým gólom na MS upravil na 6:1. Dáni si po góle vybrali trénerskú výzvu v domnení Tatarovej prihrávky rukou, neuspeli a následne dostali trest za zdržovanie hry. V presilovke Regenda prestrelil Dahma a svojím štvrtým gólom na MS uzavrel na 7:1.