MI Zo Slovenska

Chmelár a Blaha dostali PADÁKA. Jeden z nich to naozaj ťažko rozdýchava

Banda primitívov, lúza, ktorá kádruje… Takto reaguje analytik Eduard Chmelár na jeho vyhazov z Policajnej akadémie spolu s poslancom Smeru Ľubošom Blahom.

Ilustračný obrázok k článku Chmelár a Blaha dostali PADÁKA. Jeden z nich to naozaj ťažko rozdýchava
Zdroj: TASR/Marko Erd/Martin Baumann

Akadémia policajného zboru sa rozhodla viac nepredĺžiť pracovnú zmluvu analytikovi Eduardovi Chmelárovi a poslancovi strany Smer Ľubošovi Blahovi. Obaja sú dlhodobo vnímaní ako kontroverzné osobnosti.

Úbožiaci, lúza…

Chmelár aj Blaha dlhodobo prednášali na Policajnej akadémii. Škola spadá pod ministerstvo vnútra a aktuálne sa rozhodla nepredĺžiť im pracovné zmluvy.

„Aká náhoda – akadémia je v rukách ministerstva vnútra, tento rezort je v rukách OĽaNO, Chmelár a Blaha patria medzi najväčších kritikov OĽaNO a oboch stihne navlas rovnaký osud – nepredĺžia im zmluvy,“ reaguje na svoj koniec poslanec Blaha na Facebooku.

Obaja ohrdnutí akademici vidia za rozhodnutím školy politický motív a hovoria o čistkách. Eduard Chmelár je známy pomerne urážlivým a agresívnym slovníkom voči svojim oponentom. Aj teraz reaguje spŕškou nadávok.

„Ak dnes nejaká lúza kádruje, kto má a kto nemá právo učiť na vysokej škole, tak sa prestaňme baviť o demokracii…. Banda primitívov bez vzdelania, kultúry a morálnych zásad nikdy nemôže byť ani alternatívou, ani nádejou (ako o tom blúzni Richard Sulík)“, uviedol na Facebooku.

Na sociálnej sieti si neodpustil ironický komentár ani minister obrany Jaroslav Naď. „Tak som sa práve dozvedel, že Chmelár a Blaha skončili na Akadémii policajného zboru, lebo im rektorka nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo,“ uviedol minister na Facebooku.

Ministerstvo odmieta čistky

Ministerstvo vnútra poskytlo stanovisko pre portál dennikstandar­d.sk. Zásadne odmieta obvinenia z politizácie rozhodnutia. „Akadémia postupuje výlučne v súlade so zákonom a pán Chmelár nie je výnimkou. Po niekoľkých rokoch mu zmluva na Akadémii prirodzene končí,“ povedal rezortný hovorca Petar Lazarov.

„V civilizovanej spoločnosti je neprijateľné uchyľovať sa k útokom založeným na klamstvách, subjektívnej a navyše selektívnej realite, ktorá ma jediný cieľ, vlastný prospech a snahu o vzbudenie hnevu v spoločnosti,“ dodal hovorca Lazarov na adresu Chmelára a Blahu.

Poslanec Blaha pôsobí stále na Slovenskej akadémii vied a aj tam je vnímaný ako problematická osoba. V decembri 2019 sa SAV oficiálne dištancovala od jeho škandalóznych vyjadrení na Facebooku. „Jeho statusy sú dehonestujúce a pre SAV neprijateľné,“ uviedla akadémia na svojej webstránke.

Predseda SAV Pavol Šajgalík neskôr v rozhovore pre aktuality.sk vysvetľoval, že Blaha je so svojimi radikálnymi názormi ako pracovník SAV naozaj problém:

„Píšu nám napríklad slovenskí vedeckí pracovníci zo zahraničia, ktorí nás kvôli tomu začali spochybňovať ako vedeckú inštitúciu.“

Blahu a Chmelára spája deklarované ľavičiarstvo, okázalá kritika politiky USA a viac či menej otvorené pochopenie pre krajiny s autoritatívnym režimom ako je Rusko, Bielorusko, či Venezuela.

Problematické statusy Ľ. Blahu musel vo februári tohto roka riešiť aj súd, ktorý mu nariadil, aby okamžite zmazal dva príspevky, kde bez dôkazov očierňoval spoločnosť Eset.

V rozhodnutí súdu sa uvádza, že „Ľuboš Blaha chcel ako politik kandidujúci za Smer-SD zneužiť Eset vo volebnej kampani a nepravdivými informáciami získavať politické preferencie a podporu,“ uviedli webnoviny.sk.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM