han Rôzne

Chystajú sa zmeny pri získaní VODIČÁKOV: Pri akých skupinách sa ZNÍŽI minimálny vek?

Vodičské preukazy skupín C, CE, D a DE by mohli získavať aj mladší vodiči. Ako by to mohlo po novom vyzerať?

Ilustračný obrázok k článku Chystajú sa zmeny pri získaní VODIČÁKOV: Pri akých skupinách sa ZNÍŽI minimálny vek?
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Pri skupinách C a CE by sa mohol minimálny vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri vozidlách skupín D a DE z 24 na 21 rokov, ako to platilo do roku 2013. Podmienkou má byť absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. Ministerstvo vnútra (MV) SR to navrhuje v novele zákona o cestnej premávke, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie.

„Vodičské oprávnenie skupiny D a DE, ktoré bolo udelené po dovŕšení veku 21 rokov a jeho držiteľ získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu, bude do dovŕšenia veku 23 rokov oprávňovať len na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke, ktorá nepresahuje 50 kilometrov,“ dopĺňa rezort. Dané obmedzenia majú platiť do dovŕšenia základného minimálneho veku na vedenie motorových vozidiel skupiny D a DE, teda do 24 rokov.

Príslušníci ozbrojeného bezpečnostného zboru, ozbrojeného zboru, Hasičského a záchranného zboru alebo profesionálni vojaci, ktorí získajú vodičský preukaz na skupiny C a D v skoršom veku, ako je základný minimálny vek, by ich mali môcť využívať iba na území Slovenskej republiky.

Dôslednejšie kontroly

Medzi podmienky na udelenie vodičského oprávnenia by sa malo doplniť aj preskúmanie zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu, inej návykovej látky alebo liečiva a odbornému poradenstvu, ak žiadateľ v priebehu posledných piatich rokov ako vodič motorového vozidla bez vodičského oprávnenia porušil pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo odmietnutím podrobiť sa vyšetreniu na ich zistenie.

Vodičské oprávnenie skupiny B by sa mohlo rozšíriť na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá do 4250 kilogramov.

Účinnosť návrhu zákona sa navrhuje od 1. mája 2022.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM