ELA Zo Slovenska

Čo s nami bude? Čaká sa na Matovičov plán. Mikas je pesimista a KARHÁ majiteľov podnikov

Počet infikovaných novým koronavírusom bude rásť, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Ilustračný obrázok k článku Čo s nami bude? Čaká sa na Matovičov plán. Mikas je pesimista a KARHÁ majiteľov podnikov
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na budúci víkend (5.- 6. decembra) sa malo uskutočniť celoplošné testovanie. To však spľaslo po tom, ako premiér Igor Matovič oznámil, že z toho nič nebude.

Ani Sulík, ani Gröhling

Dôvodom je, že rezort hospodárstva, ktorému šéfuje Richard Sulík (SaS), nedokáže v tak krátkom čase zabezpečiť potrebný počet testov.

Matovičov cieľ do sviatkov je, aby klesol počet nových prípadov na 500 denne.

Matovič ale Sulíkovi zadal úlohu, aby osem miliónov kusov testov, potrebných na pretestovanie, zabezpečil do Vianoc. Domácu úlohu dostal aj minister školstva Branislav Gröhling, ktorý má nájsť riešenie, aby 7. decembra deti zasadli do škôl.

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých, povedal po piatkovom rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že pracujú skôr s verziou pilotných overovaní.

Minister deklaruje, že rokujú s jednotlivými subjektmi a hľadajú riešenia. „Musíme sa vyrovnať s množstvom otázok od dobrovoľnosti, zdravotníkov, po technické vybavenie,“ spresnil.

Odpoveď stále hľadajú aj v prípade, ako postupovať pri žiakoch, ktorých rodičia sa nebudú chcieť dať otestovať. Gröhling verí, že sa všetko podarí vyjasniť do pondelka (30. 11.), keď chce na ústrednom krízovom štábe (ÚKŠ) predstaviť plán s riešením, ako opäť otvoriť školy.

„Následne ÚKŠ rozhodne, či do toho pôjdeme alebo nie. Poprípade, ja budem navrhovať aj náš semafor, na základe ktorého sme fungovali v predchádzajúcom období,“ uviedol Gröhling. Minister v piatok podotkol, že naďalej rokujú so zriaďovateľmi škôl a zisťujú i záujem zo strany škôl a rodičov.

Mikas je pesimistický

Epidemiologická situácia v SR je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení. V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to na piatkovej tlačovej konferencii uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Reagoval tak aj na správy o tom, že najnovšie nariadenie hygienikov súvisiace s gastro prevádzkami a prikazujúce mať pri terasách aspoň jednu stenu otvorenú, sa niektorí snažia obchádzať tým, že otvárajú práve tú najkratšiu stranu a tým znižujú efekt voľného prúdenia vzduchu, ktorý má opatrenie zaistiť.

"Snažíme sa prijímať nariadenia tak, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko a zároveň umožnili prevádzku v rámci možností. Ak sa ale neustále budú objavovať prípady obchádzania nariadení, je ťažké vôbec nastaviť tie opatrenia,“ upozornil Mikas.

I preto je podľa neho zložité hovoriť o možnom termíne otvárania reštaurácií.

„Ak sa súčasné opatrenia nebudú dodržiavať a epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní," dodal hlavný hygienik.

Matovičov plán

Premiér Igor Matovič momentálne pracuje na novom spôsobe testovania, povedal na tlačovke minister zdravotníctva Marek Krajčí. Bližšie informácie neprezradil s tým, že premiér ich oznámi v najbližšom čase. Verí však, že k lockdownu nepríde.

Konzílium odborníkov momentálne posudzuje pandemický semafor, ktorý predstavila strana SaS. Budúci pondelok a utorok budú odborníci o pláne SaS rokovať, potom spoločne predstavia pandemický plán pre Slovensko. Uviedol to minister Krajčí.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie